Dışişleri Bakanlığı’ndan Yunanistan’a tepki – Son Dakika Haberler

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan basın açıklaması şöyle:

19 Mayıs 1919, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde bir milletin var olma mücadelesine başladığı mübarek bir tarihtir. Bu eşsiz kurtuluş mücadelesi, dönemin emperyalist güçlerinin desteğiyle Anadolu’yu işgal etmeye kalkışan Yunanistan’ın asla unutmaması gereken bir ders olarak tarihe geçmiştir.

İstiklal Harbimizin başlangıcı olan bu özel günü, bazı radikal grupların tarihimize yönelik asılsız “Pontus” iddiaları, Türk düşmanlığını körükleyen faaliyetleri ve Yunanistan’daki bazı siyasetçilerin, tarihi gerçekleri çarpıtmak

Gerçek dışı iddia ve iddialarla ülkemizi hedef gösterenlere, Yunanistan’ın sorumluluğunun ve işgalci Yunan ordusunun Anadolu’nun kanlı işgali sırasında savaş kanunlarına aykırı olarak işlediği zulmün tazminine mahkûm edildiğinin tescil edildiğini hatırlatırız. Lozan Antlaşması ile

Aldatma, çarpıtma, uydurma, yalan söyleme, gerçekleri çarpıtma gibi araçları kullanmaya devam eden siyasetçileri, Türk düşmanlığının yarattığı histeriden kurtularak kendi karanlık tarihleriyle yüzleşmeye çağırıyoruz.

Yunanistan’daki tüm çevrelerin bugün provokatif söylem ve eylemlerine devam etmek yerine barış ve işbirliği ortamına imkan veren bir vizyon benimsemelerini tavsiye ediyoruz.

Yoruma kapalı.