Dışişleri Bakanlığı’nda 44 fidan toprakla buluşturuldu

Dışişleri Bakanlığı bahçesinde, ’11 Kasım Ulusal Ağaçlandırma Günü’ sebebiyle fidan dikimi yapılmış oldu. Programa, Bakan Yardımcıları Yasin Ekrem Serim, Faruk Kaymakçı, Sedat Önal ile bakanlık çalışanları katıldı. 17 Nisan 2018’de yaşamını kaybeden Kotonu Büyükelçisi Turgut Rauf Kaide anısına da programda fidan dikildi. Bakanlık bahçesindeki akasya, akçaağaç, çınar, erguvan, fındık, ıhlamur, karaçam, karayemiş, leylak, ladin, meşe, servi cinslerinden 968 ağaç ve 1508 çalı grubuna 44 fidan daha eklendi. Alana 17 mavi Arizona, 3 çınar, 8 süs eriği, 1 ıhlamur, 2 meşe, 1 pembe akasya, 4 ladin, 2 iğde ve 6 süs kirazı fidanı dikildi.

‘AĞAÇ SAYIMIZ 1000’İ AŞTI’

Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim, 11 Kasım’ı, 2019’dan beri ‘Ulusal Ağaçlandırma Günü’ olarak kutladıklarını belirterek, “Dışişleri Bakanlığı olarak Cumhuriyet tarihimizin en büyük ağaç dikme seferberliğine her yıl katılmaktan sevinç duyuyoruz. Bugün mesai arkadaşlarımız ile birlikte 44 ağaç diktik. Bakanlığımızın bahçesindeki ağaç sayısı 1000’i aştı. ‘Ulusal Ağaçlandırma Günü’nde diktiğimiz fidanların, ‘Türkiye Yüzyılı’na ve geleceğe nefes vermesinin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi. Semerkant’ta düzenlenen ‘Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi’nde meydana getirilen ağaç dikme törenine de işaret eden Serim, “Türkiye olarak küresel hiçbir soruna kayıtsız kalmadığımız şeklinde iklim değişikliği ve çevrenin korunmasına da yenilikçi projelerle beraber katkı sağlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

‘1,5 TONA YAKIN KOMPOST GÜBRE ÜRETTİK’

Dışişleri Bakanlığı’nda ‘Sıfır Atık Projesi’nin titizlikle uygulandığını belirten Serim, “Şu ana kadar 1,5 tona yakın kompost gübre ürettik. Bu gübreleri bakanlığımızın bahçesinde kullandık. Bakanlığımızın bahçesi, diplomasinin nefes almış olduğu, bakanlık çalışanlarımızın beraber sohbet etmiş olduğu ve Sayın Bakanı’mızın da misafirlerini ağırladığı bir bahçe. Bakanlığımızın bahçesi, yeşil dış ilişkiler merkezi olmuş durumda. ‘Ulusal Ağaçlandırma Günü’ kapsamında dikilen fidanların bu topraklarda yaşayan canlılara nefes olmasını umut ediyorum” dedi. (DHA)

Görüntü dökümü:

– Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim’in hitabı

– Fidan dikimi

– Genel ve detay

Haber- Kamera: Enes GEYİK- Alper ŞAŞMAZ/ANKARA, (DHA)

Yoruma kapalı.