Dışişleri Bakanlığı, 3. yıl dönümünde Almanya’daki ırkçı saldırıda hayatını kaybedenleri andı

Dışişleri Bakanlığı, Almanya’daki Hanau saldırısında hayatını kaybedenleri saygı ve rahmetle andıklarını söyledi. Bakanlık, Hanau kentindeki saldırının yıl dönümü dolayısıyla Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Almanya’nın Hanau kentinde meydana gelen ırkçı ve İslam karşıtı saldırı sonucu hayatını kaybeden vatandaşlarımız başta olmak üzere tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz. Yıllar önce.” ifade kullanıldı

HAYATINI YAPANLAR İÇİN PAYLAŞ

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Almanya’nın Hanau kentinde meydana gelen ırkçı terör saldırısının üçüncü yıl dönümünde hayatını kaybedenleri rahmetle anıyoruz. saldırılar bir daha asla olmayacak”. açıklamalarda bulundu.

IRKÇI TERÖR SALDIRISI

Irkçı Tobias Rathjen, 19 Şubat 2020’de Frankfurt kenti yakınlarındaki Hanau’da iki nargile barı ve bir büfeye saldırdı. Irkçı terör saldırısında 4’ü Türk 9 kişi hayatını kaybetti. Özel harekat timinin düzenlediği operasyonda 43 yaşındaki ırkçı terörist Rathjen ile 72 yaşındaki annesi evlerinde ölü bulundu. Saldırgan Rathjen’in av sertifikası olduğu ve arkasında bir mektup ve video bıraktığı kaydedildi.

Saldırıyla ilgili olarak Şansölye Angela Merkel, “Irkçılık zehirdir, nefret zehirdir ve bu zehir toplumumuzda var” dedi. ifadelerini kullanmıştı. Federal savcılığın Aralık 2021’de yaptığı açıklamada, diğer kişilerin suç ortağı, azmettirici veya yardımcı olduklarına dair delillerin yetersiz olduğu gerekçesiyle takipsizlik kararı verildiği bildirildi. saldırıyla ilgili soruşturma veya failin bir sırdaşı olduğu.

Yoruma kapalı.