Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rubleyle alışveriş iki tarafa da kazandıracak

erdoğan uçakta gazetecilerle

Kaynak, Getty Images

6 Ağustos 2022, 13:36 +03

Güncelleme bir saat ilkin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi’de Rusya lideri Vladimir Putin ile yapmış olduğu görüşmenin peşinden, dönüş yolunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Birçok mevzuda izahat icra eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile ruble üstünden ödeme yapmakta mutabık kaldıklarını söylemiş oldu ve “Ruble noktasında bu alışverişlerimizi yapacağımız için o da doğal Türkiye-Rusya içinde mali noktada ayrı bir güç deposu olarak Rusya’ya ve Türkiye’ye inşallah kazandıracak” dedi.

“Soçi’ye yaptıkları emek verme ziyaretini pozitif, başarıya ulaşmış bir halde tamamladıklarını” özetleyen Erdoğan, Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyi’nin bir sonraki toplantısı için Putin’i Türkiye’ye çağrı ettiğini söylemiş oldu.

“Rusya’yla sürdürdüğümüz diyaloğun olumlu yansımalarına Kafkaslar’da, Suriye’de ve Ukrayna’da tanık oluyoruz” diyen Erdoğan “Ukrayna tahılının Karadeniz üstünden ihraç edilmesine yönelik girişimin, bunun son olarak küresel örneği bulunduğunu” belirtti.

Erdoğan “Şimdi mühim olan, planın sıhhatli şekilde uygulanması ve oluşan olumlu havanın İstanbul’daki müzakerelere dönüşe yönelik somut adımlara tahvil edilmesidir” dedi.

“Sahadaki sıkıntılara karşın, krizin görüşme masasında çözüleceğine olan kuvvetli inancımı da koruyorum” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı “Sayın Putin’e, Sayın Zelenski’yle görüşmesine ev sahipliği yapabileceğimizi bir kez daha hatırlattım” diye konuştu.

Suriye ‘ye ihtimaller içinde operasyon

Erdoğan bir sual üstüne Suriye’de Tel Rıfat ve Münbiç’e ihtimaller içinde operasyon mevzusundaki soruya ise şu yanıtı verdi:

“Putin’in mümkün olduğunca bu tarz şeyleri, rejimle beraber çözme yolunu tercih ederseniz oldukça daha isabetli olur’ şeklinde bir yaklaşımı var. Ikimiz de diyoruz ki, şu anda bizim haber alma örgütümüz Suriye istihbaratıyla aslına bakarsanız bu mevzuları yürütüyor fakat tüm sorun netice almak. Eğer istihbaratımız, Suriye istihbaratıyla bu emek harcamayı yürütürken, buna karşın hala orada terör örgütleri fellik fellik at oynatıyorsa bu mevzuda bizlere destek vermeniz gerekiyor diyoruz. Bu mevzuda da mutabakatımız var.

Akkuyu Nükleer Santrali

Erdoğan Akkuyu Nükkeer Santrali’nde Rus tarafının Türk ortağıyla çalışmalarını feshetmesi mevzusunda ise “Akkuyu’nun ilk reaktörünü 2023 senesinde hizmete alma hedefimiz sürüyor. Bu hususları, Rus tarafıyla görüşmelerimizde bir kez daha ele aldık. ’25 bin şahıs şu anda çalışmıyor. Burası kapatıldı’ şeklinde ifadeler söyleniyor. Bu şekilde bir şeyi ben de kabul etmedim, Rus tarafı da kabul etmiyor. Çalışıyorlar” dedi.

Erdoğan “Akkuyu’daki emekleri yerinde, bizzat heyetimle birlikte izleyeceğim. Ondan sonrasında da Sayın Putin’e oradaki gelinen durumu aktaracağım, söyleyeceğim. Ona gore de yol haritamızı belirleyelim diyeceğim. Doğrusu onlar da bir kere kesinlikle süreci durdurmak şeklinde bir şeyi kabul etmiyorlar” diye konuştu.

Erdogan ve Putin

Kaynak, Getty Images

Ruble ile alışveriş ve Mir kartı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya ile ruble ile alışveriş yapılması mevzusundaki mutabakat için de “Sayın Putin’le ruble üstünde mutabık kaldık. Ruble noktasında bu alışverişlerimizi yapacağımız için o da doğal Türkiye-Rusya içinde mali noktada ayrı bir güç deposu olarak Rusya’ya ve Türkiye’ye inşallah kazandıracak” dedi.

Beş Türk bankasının Rusya’nın Mir kartı mevzusunda çalışmalarını sürdürdüklerini aktaran Cumhurbaşkanı “Burada da oldukça ciddi gelişmeler var. Bu da doğal olarak Rusya’dan gelen turistleri oldukça oldukça rahatlatan bir süreç. Onlarla alışverişini, otel ödemelerini yapabiliyorlar. Bu da doğal olarak hem onlar için hem bizim için oldukça oldukça rahatlatıcı bir sistem. Bu ziyaretimizde Rusya Merkez Bankası Başkanı ile bizim Merkez Bankası Başkanımız da görüşmelerini yaptılar” diye konuştu.

Azerbaycan-Ermenistan gerilimi

Erdoğan, son dönemde artan Azerbaycan-Ermenistan gerilimi mevzusundaki suali da “Karabağ, Azerbaycan’ın internasyonal tanınmış sınırları içinde yer edinen Azerbaycan toprağıdır. Azerbaycan, tabiatıyla topraklarında yasadışı hiçbir silahlı unsurun bulunmasını istemiyor. Üçlü Bildiri’den bu yana ortalama iki yıl geçti. Ermenistan’ın buradaki taahhütlerini de bir an ilkin yerine getirmesi ehemmiyet taşıyor” dedi.

Erdoğan “Azerbaycan’ın Londra Büyükelçiliğine saldırıyı da kabul edilemez buluyoruz” derken “olayın ciddiyetle ve detaylı bir halde soruşturularak faillerine lüzumlu cezaların verileceğini umut ettiklerini” belirtti.

Rusya’dan aracılık talebi

Cumhurbaşkanı “Avrupa’nın istikrar ve güvenliği için Türkiye’nin yeri aşikâr. Bu rolümüzü küresel tahıl krizinin çözümünde öncü olarak bir kez daha gösterdik” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ek olarak “İstanbul’dan geçen Razoni kuru yük gemisi aslen bir ilkti. Bunun arkasında bu şekilde sırada olan 20 civarında vapur var. Hepsinden öte, şu anda Rusya diyor ki ‘Bizim ciddi manada çıkabilecek hazırlığımız var, gücümüz var. Bizdekilere ne vakit aracılık edeceksiniz?’ İlgili bakanlıklarımız, birinci derecede de Tecim Bakanlığımız bu işlerin şu anda sorumlusu olduğundan bu mevzuda hızla çalışıyorlar” diye konuştu.

Zaho’daki hücum

Erdoğan, Şimal Irak’ta 9 sivilin öldüğü hücum için de “Bu, terör örgütü PKK’nın bilindik saldırılarının bir değişik versiyonu. Iyi mi bugüne dek bu tür şeyleri yapmış olup ondan sonrasında kaçtıysalar, ortada görünmeme şeklinde yolları seçtiyseler şimdi burada da gene aynı şekilde bu tür suikastları yaptıktan sonrasında topu derhal Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Türkiye’nin üstüne atmışlardır. Olayın aslı budur” ifadelerini kullandı.

sınav

Kaynak, Getty Images

KPSS’nin iptali

Cumhurbaşkanı Erdoğan KPSS sınavının iptal süreci için de “FETÖ’cü grup mu desek; 6’lı masa mı desek; bir de masanın altı var, yedi… Şimdi dikkat ederseniz, aynı anda hepsi adeta aynı cümlelerle, aynı kelimelerle bunu tanımlamaya çalıştılar. Doğrusu biz orada boşta bulunsak yada boşluğa düşsek bunu seçime kadar satacaklardı. Bu sebeple gençleri iyi mi aldatırız gayreti içerisindeler. Doğal bu tutmadı.” dedi.

Yoruma kapalı.