Çocuğunuzun arkadaşlık ilişkilerine müdahalede bulunmayın

Çocuğunuzun arkadaşlık ilişkilerine müdahalede bulunmayın – Sıhhat Haberleri

Çocuğunuzun arkadaşlık ilişkilerine müdahalede bulunmayın

Evlatların toplumsal gelişimi ailede adım atar ve arkadaşlık ilişkileriyle sürdürülür. Şu demek oluyor ki çocuğun sosyalleşebilmesi için arkadaşlık ilişkisi kurmaya ihtiyacı vardır. Toplumsal ilişkiler, çocuk hakkında birçok bilgiye ulaşmamıza destek sağlar. Bu sebeple her çocuk kendi kişilik hususi durumunu dostlarıyla kurduğu ilişkilere ne olursa olsun yansıtır. Çocuklar, ortalama ortaokul dönemine kadar arkadaşlık ilişkilerini yönetmek için erişkin desteğine ve tecrübesine gerekseme duyar. Anne ve babalar evlatlarının arkadaşlık ilişkileri mevzusunda oldukça hassastır. Çocuklar içinse arkadaşlık ilişkileri bambaşka bir dünyayı temsil eder.

Evladınız sizi örnek alır

“Çocuklarımızı yetiştirirken onların güzel davranışlar edinmesini isteriz” diyen Psk. Dan. Işıl Ustaalioğlu, sadece bunun için ilk olarak ebeveynlerin benzer tutumlar sergilemesi icap ettiğinin altını çiziyor: “Evladınız kendine sizi örnek alır. Haiz olduğu negatif duygularını sıhhatli yaşayamayan, öfkeli ve müdahaleci ebeveynlerin evlatları da genel anlamda negatif duygularını denetim etmekte zorlanır. Çocuğa buyruk verici yada kontrolcü yaklaşan anne babalar istemeden de olsa çocuklarına diktatörlüğü öğretebilir ve onların haiz olabileceği toplumsal becerilerini geliştirmek yerine geriletebilir. Anne ve babanın davranışları, çocuğun dostlarıyla olan davranış ve tepkilerine tesir eder. Çocuğun ilk ilişkisi kendine bakım verenle doğrusu genel anlamda anne ve babayla olur. Ebeveynlerinden gözlemlediklerini ve öğrendiklerini gerçek dünyadaki ilişkilerinde tatbik eden çocuk, rol model almış olduğu ebeveynin davranışlarına benzer davranışlarda bulunur.”

En etkili anne-baba tutumu demokratik tutumdur

Ebeveynlerin evlatlarının arkadaşlık ilişkilerine yaklaşırken kontrolcü olma noktasında dengeyi sağlaması gerektiğine dikkat çeken Psk. Dan. Ustaalioğlu, en etkili anne-baba tutumunun demokratik tutum bulunduğunu söylüyor. Anne, baba ve çocuk içinde eşitlik temelli bir ilişki olması icap ettiğini de belirten Ustaalioğlu, “Aile üyeleri içinde sevgi, saygı, hoşgörü bulunduğunda, çocuğun toplumsal gelişimine en uygun aile ortamı oluşturulmuş olur” diyor. Psk. Dan. Işıl Ustaalioğlu, ebeveynlerin evlatlarının arkadaşlık ilişkileri mevzusunda dikkat etmesi gerekenleri ise şöyleki sıralıyor:

– Ilk olarak mecburi kalmadıkça çocuğunuzun arkadaşlık ilişkileriyle ilgili yönlendirmede bulunmayın. Çocuğun kendi kararlarını özgürce verebilmesi mevzusunda hoşgörülü olun. Şu demek oluyor ki çocuk dostlarıyla oyun oynadığında, tartıştığında, konuştuğunda ya da herhangi bir paylaşımda bulunduğunda müdahale etmeyin. Nerde, ne vakit, iyi mi davranacağına bırakın, evladınız kendisi karar versin.

– Devamlı dostlarıyla ilgili aynı soruları sorarak çocuğunuzu bunaltmayın. Ihmal etmeyin mühim olan çocuğun size bahsetmiş olduğu anlardır.

– Evladınız sizinle arkadaşları hakkında konuşmak istediğinde gerçek bir dinleyici olun. Onun size ne anlatmak istediğine kulak verin. Abartılı negatif tepkilerden kaçının. Yoğun hiddet, şaşkınlık, korku tepkilerinden uzak bir dinleme biçimi mevzunun anlaşılması bakımından daha sıhhatli olacaktır.

– Çocuğunuzun arkadaşıyla yaşamış olduğu sorunları çözmesi için ona vakit verin. Her çocuk dostlarıyla mesele yaşarr. Bu problemler çocuğun toplumsal ilişkilerini ve mesele çözme becerisini geliştirebilmesi için büyük bir fırsattır. Desteğe ihtiyacı olduğunda çocuğunuza kendi fikrini mesele. Neye ihtiyacı olduğu kendisine sorulan çocuk yanıt vermek doğrusu problemi çözebilmek için düşürecektir. Böylece kendi sorunlarıyla baş etme becerisi elde edecektir.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom