CNN muhabiri Amanpour, başörtüsü takması istenince İran Cumhurbaşkanı Reisi’yle söyleşisini iptal etti

Amanpour

Kaynak, Twitter

22 Eylül 2022, 17:31 +03

Güncelleme 5 saat ilkin

CNN televizyonunun meşhur muhabirlerinden Christane Amanpour, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile New York’ta yapacağı röportajın, başörtüsü takması talebini reddetmesi üstüne iptal edildiğini deklare etti.

Amanpour, Twitter’da yapmış olduğu açıklamada “Bu, Cumhurbaşkanı Reisi’nin BM Genel Kurulu toplantısı ziyareti esnasında, Amerikan topraklarında yapacağı ilk söyleşi olacaktı. Haftalar devam eden planlamanın, sekiz saat devam eden tercüme ekipmanı kurma uğraşından sonrasında hazırdık. Fakat Cumhurbaşkanı gelmedi” dedi.

Söyleşi için sözleşilen saatten 40 dakika sonrasında, Reisi’nin bir yardımcısı başörtüsü takmasını istedi.

Amanpour “Nazikçe reddettim. New York’tayız ve burada başörtüsüyle ilgili herhangi bir kanun ya da anane yok. Onlarla İran haricinde görüştüğümde hiçbir İran Cumhurbaşkanı’nın böyle bir durum istemediğini söyledim” dedi.

Amanpour, yardımcının başörtüsü takmaması halinde söyleşinin yapılmayacağını belirttiğini, bunun bir “saygı meselesi” bulunduğunu ve gösterileri kast ederek “İran’daki durumdan” bahsettiğini aktardı.

Ünlü muhabir “Yine bu daha ilkin görülmemiş ve beklenmeyen koşulu kabul etmeyeceğimi söyledim” ifadelerini kullandı.

Bunun üstüne CNN Muhabiri kalktı ve röportaj gerçekleşmedi.

Amanpour “İran’da gösteriler devam eder ve insanoğlu öldürülürken, Cumhurbaşkanı Reisi ile konuşmak adına mühim bir an olacaktı” dedi.

Reisi geçen hafta CBS’te piyasaya sürülen 60 dakika programına konuşmuştu.

CBS muhabiri Lesley Stahl tabanca kendisine “iyi mi giyineceğinin, Reisi oturmadan oturmaması ve cumhurbaşkanının sözünü kesmemesi icap ettiğinin söylendiğini” açıklamıştı.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom