Çinli savaş plancıları, simülasyonda ABD uçak gemisini hipersonik füzelerle batırdı

South China Morning Post haberine göre sonuçları “Test and Measurement Technology” dergisinde yayınlanan savaş simülasyonu, ABD uçak gemisinin Pekin’in iddia ettiği Güney Çin Denizi’ndeki bir adaya yaklaşması senaryosuna dayanıyordu. Çin’in uyarılarına rağmen egemenlik.

Savaş simülasyonunda Çin kuvvetleri, 20 yoğun muharebenin ardından farklı bölgelerden fırlattığı 24 adet hipersonik gemisavar füzesi ile uçak gemisini batırmayı ve savaş filosunu etkisiz hale getirmeyi başardı.

Çin’in Kuzey Üniversitesi’nden Cao Hongsong liderliğindeki araştırmacılar, “konvansiyonel silahlarla batması imkansız görünen” ABD uçak gemisinin, az sayıda hipersonik vuruşla “kalıcı olarak imha edilebileceğini” tahmin ettiler.

Simülasyonda farklı menzil ve yeteneklere sahip iki tip hipersonik gemi savar füzesi kullanılmış, füzeler ise Çin’in kuzeyindeki Gobi Çölü gibi uzak yerlerden fırlatılmıştı.

Araştırmacılar, Çin ordusunun savaş planlamacılarının, ABD uçak gemisinin savunma sistemlerini yanıltmak ve bunaltmak için “karmaşık bir üç dalga saldırı taktiği” kullanarak “son derece sofistike bir saldırı stratejisi” izlediğini kaydetti.

2017 yılında ABD Donanması’na katılan Ford sınıfı uçak gemisi, gelişmiş radar ve füze savunma sistemleriyle ülkenin en gelişmiş savaş araçlarından biri.

Çin’de ilk kez bir ABD savaş gemisine yapılan saldırıyı içeren bir savaş simülasyonu açık kaynak olarak yayınlandı.

Savaş simülasyonlarının farklı senaryolar için strateji geliştirmek amacıyla kullanıldığını kaydeden araştırmacılar, bunların gerçek dünyada test ve değerlendirmeye temel oluşturamayacaklarını vurguladı.

Araştırmacılar, gerçek dünyadaki füze performansının hava ve arazi koşullarından ve diğer öngörülemeyen çevre koşullarından etkileneceğini vurgulayarak, hükümet yetkililerinin ve halkın bu tür simülasyonlara temkinli ve gerçekçi yaklaşması gerektiğine dikkat çekti.

Yoruma kapalı.