Çin”li ekip deprem bölgesinde aralıksız çalışıyor

Merkezi Pekin’de bulunan ve 2007 yılında faaliyetlerine başlayan ekip, deprem, tayfun, sel ve çığ gibi doğal afetlerin yanı sıra orman yangınları ve büyük kazalarda da faaliyet gösteriyor.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından kısa süre sonra Türkiye’ye gelen yaklaşık 200 ekip, Malatya ve depremin olduğu diğer illerde çalışmalarını sürdürüyor.

Termal görüntüleme cihazı ve radar yaşam dedektörleri gibi kurtarma ekipmanlarıyla enkazda görev yapan ekip, dönüşümlü olarak 24 saat arama kurtarma faaliyetleri yürütüyor.

SUSMA NEDENİYLE YARALANAN KADINI ARAMAYA KATILIN

AFAD, UMKE, 112 Acil Sağlık, Polis, Jandarma ve İtfaiye ekiplerince yürütülen arama kurtarma çalışmalarına destek veren ekipler, enkaz altından 5 yaşındaki Yasemin Soylu’nun (40) kurtarılmasına da yardımcı oldu. Niyazi Mısri Camii civarında dün yıkılan bina katlı bina.

Ekip üyelerinin “yılan gözü” olarak bilinen kamera sistemiyle enkazda çalışmasıyla depremzedenin tam yeri belirlenerek kurtarıldı.

KURTARMA EKİPLERİNDEN TEŞEKKÜR MEKTUPLARI

Arama kurtarma çalışmalarında Türk meslektaşları ile güzel diyaloglar kuran Çinli ekip, depremzedeyi kurtardıktan sonra takdir topladı.

Çinli ekibe şükranlarını sunmak isteyen Türk arama kurtarma ekipleri, “10 Şubat’ta kimliğini tespit ettiğimiz ancak nerede olduğunu tespit edemediğimiz 40’lı yaşlarındaki kadının, ardından Sivas İtfaiyesi’nin bulunmasına yardımcı olduk. ve AFAD ekipleri onu sağ olarak çıkardı. Anhur 4 ekibine çalışmalarından dolayı tüm milletimiz adına teşekkür ediyoruz.” yazılı bir mektup verdi.

Yoruma kapalı.