Çin-Tayvan: Pekin’in askeri tatbikatlarından neler öğrendik?

Çin askeri tatbikat

Kaynak, EPA

9 dakika ilkin

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti, talibi topraklarının bir parçası olarak gören Çin ile yeni bir gerilime yol açtı. Çin ada çevresinde askeri tatbikatlara başladı.

Pekin ve Tayvan’dan BBC muhabirleri, her iki tarafın bu gelişimleri iyi mi değerlendirdiğini yazdı.  

Yeni düzgüsel

Stephen McDonell | Pekin

Çin Komünist Partisi’nin üst kademelerindeki sertlik yanlıları, Nancy Pelosi’nin ziyareti sebebiyle gelinen noktadan muhtemelen memnundur.

Pelosi onlara bir fırsat verdi ve onlar da bunu kullandılar.

Tayvan civarında bir takım sert askeri tedbir artık “kabul edilebilir” hale geldi.

Ada üstünden geçecek şekilde roket ateşlemek de dahil olmak suretiyle bu hamleler, internasyonal cemiyet onayladığı için değil, gerçekleştiği ve Pekin’in yanına kâr kalmış olduğu için “kabul edilebilir” oluverdi.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu,  Tayvan Boğazı’na her yaklaştığında ya da daha çok sayıda harp uçağı uçurduğunda, bu yeni standart haline geliyor.

Dahası, Çin’in bigün Tayvan’a saldırarak bölgeyi zorla ele geçirebileceği fikri artık daha çok Çinli tarafınca olasılık olarak görülüyor.

Bu da gene bunun gerçekleşmesini isteyenler için bir kazanç olarak görülüyor.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin Tayvan’ın “anavatana dönüşü” olarak tanımladığı şeyi gerçekleştirmeye yönelik daha barışçıl stratejiler şu anda tartışılmıyor – ya da kesinlikle detaylı bir şekilde tartışılmıyor.

Çin ordusunun bu devasa tatbikatının bir faydası da Çin’in askeri yükselişinin durdurulamaz olduğu inancını küresel çapta hızlandırması oldu . Bu muhtemelen Cenup Çin Denizi’nde iddiaları olan Cenup Doğu Asya komşularının gözünü korkutabilir.

Bu geniş çaplı askeri tatbikatların evvel planlanmış olması gerekir. Generallerin bu tarz şeyleri, Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret planı sızdığında ansızın düşünmüş olmaları mümkün değil.

Planların hazır olduğu ve fırsat doğduğunda çekmeceden çıkarıldığı söylenebilir.

Pekin’de bir milliyetçinin geçen hafta sokakta kendisiyle röportaj yapıldığında söylediği şeklinde, “Teşekkürler yoldaş Pelosi”!

Pelosi

Kaynak, Reuters

Sadece Çin hükümetinin kavgacı söylemine kendini fazla kaptırması ve Tayvan’ı ele geçirip elinde tutmanın kolay olacağına inanmaya başlaması tehlikeli olacaktır.

Hatta bazı analistler bu harp oyunlarının, Tayvan ve ABD ordusunun Çin’den gelebilecek herhangi bir saldırıya karşı müdafa stratejileri hazırlamasına destek bulunduğunu düşünüyor.

Sadece tatbikatlar Devlet Başkanı Şi Cinping’in hükümeti için kafi olmadı. Cuma gecesi Dışişleri Bakanlığı Çin’in narkotik dahil sınır ötesi suçlar ve deniz güvenliği mevzularında ABD ile işbirliğini askıya aldığını ve tüm üst düzey ABD-Çin askeri diyaloglarının durdurulacağını deklare etti.

Amerikan medyası ek olarak ABD Müdafa Bakanı Lloyd Austin ve Genelkurmay Başkanı Mark Milley’in telefonlarına Çin tarafınca cevap verilmediğini bildirdi.

Daha da önemlisi Pekin, Washington ile iklim değişikliği işbirliğini askıya aldı. Doğrusu karbon salımında iki dünya devi konuşmuyor.

Pelosi’nin ziyaretinin peşinden gerilimin arttığı kati fakat Şi hükümeti en azından şimdilik bundan hoşnut görünüyor.

Çin - Tayvan

Söz dalaşı

Rupert Wingfield-Hayes | Tayvan

Son birkaç gündür dikkatler Tayvan çevresinde devam eden askeri tatbikatlar üzerindeydi. Sadece Pekin’in tatbikatlara birlikte rol alan açıklamaları da aynı derecede mühim.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, “Tayvan ayrılıkçı güçleri” olarak nitelendirdiği bir grup Tayvanlı siyasetçiye dikkat çekti.

Bu listenin başlangıcında Tayvan lideri Tsai Ing-wen içeriyor. Bakan Wang onu “Çin ulusunun değersiz bir soyundan gelen şahıs”, başka bir deyişle bir “hain” olarak nitelendirdi.

Amaç Pekin’in Tayvan halkını düşman olarak görmediğini vurgulayarak, Tayvan’ı “anavatandan koparmaya çalışan ufak klikten” ayırmaya çalışmak.

Pekin için problem, bu Tayvan algısının gerçeklikle çelişiyor olması. Son anketler, Tayvanlıların ezici bir çoğunluğunun Çin ile her türlü birleşmeye karşı bulunduğunu ve giderek artan büyük bir çoğunluğun kendilerini “Çinli” değil “Tayvanlı” olarak gördüğünü gösteriyor.

Wang Yi’ye gore bunun sebebi Tayvan’daki Tsai hükümetinin “Çinlilikten arınmayı teşvik etmek için elinden geleni yapması” ve “iki Çin” ya da “tek Çin, tek Tayvan” yaratmaya çalışmasıdır.

Çin’in Fransa Büyükelçisi, Tayvan’ın Çin ile “tekrardan birleşmesi” sonrası Tayvanlıların “tekrardan eğitime gerekseme duyacaklarını” söylemiş oldu.

Büyükelçiye gore, Çinli olmadıklarına inanmaları için Tayvanlıların “beyinleri yıkandı”.

Tayvan

Kaynak, EPA

Bu da gerçeklikle çelişiyor. Tayvan özgür ve açık bir cemiyet.

Peki tüm bunların iyi mi bir tesiri olacak?

Pekin’in amacı Tayvanlıları korkutarak 2024’te yapılacak seçimde Tsai’nin partisine karşı oy kullanmalarını sağlamak. Daha Çin dostu olan KMT’yi (Kuomintang) tekrardan iktidarda görmek istiyorlar.

Çin ek olarak, birçoğu Çin’de büyük yatırımları olan Tayvanlı iş dünyası liderlerine “doğru tarafı seçmeleri” mevzusunda direkt tehditlerde bulunuyor.

Pekin bu tür taktikleri daha ilkin de denedi ve pek başarıya ulaşmış olamadı. Pekin’in yaptırımlarından başta meyve üreticileri olmak suretiyle pek fazlaca Tayvanlı işletme zarar görecek. Gezim sektörü, Çin’in Tayvan’a uyguladığı engelleme sebebiyle aslına bakarsanız zarar görüyor.

Sadece son birkaç gün içinde yaşananlara bakılırsa, Tayvanlıların Pekin’e yönelik tutumları daha da sertleşecek şeklinde görünüyor.

Yoruma kapalı.