Çin Tayvan krizi tırmanıyor! 34 askeri uçak 9 savaş gemisi bölgede…

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 2 adet SU-30 savaş uçağı, 2 adet J-11s, 4 adet J-10s, 6 adet J-16 savaş uçağı, 1 adet “Y-8 EW” deniz nakliye, 1 adet “Y-8 ASW” deniz karakol ve 2 elektronik istihbarat “Y-8″ ELINT” ile “BKZ-005” ve “BKZ-007” tipi askeri insansız hava araçları, iddiaya göre tarafların etki alanlarını Tayvan Boğazı’nda sınırlayarak hava ve deniz hatlarını geçti ve Tayvan “Hava Kuvvetleri” ilan etti. Savunma Kimlik Bölgesi (ADIZ).” alanına kaydedildi.

Açıklamada, ada çevresinde tespit edilen 34 askeri uçak ve 9 geminin elektronik takip cihazları, devriye uçakları, gemiler ve kara konuşlu füze sistemleri ile izlendiği belirtildi.

Uçuşlar, yeni seçilen Çek cumhurbaşkanı Petr Pavel’in Tayvan lideri Tsai Ing-Wen ile telefonda konuşmasının ardından geldi. Pekin toplantıyı “Çin’in iç işlerine karıştığını”, “tek Çin ilkesini ihlal ettiğini” ve “Tayvan’ın bağımsızlığını savunan ayrılıkçı güçlere yanlış sinyal verdiğini” iddia ederek protesto etmişti.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ağustos 2022’deki ziyaretinin ardından Çin, Tayvan çevresinde askeri devriye faaliyetleri ve Tayvan Boğazı’nı ayıran sözde “orta hattı” geçtiği yerlerde uçuşlar düzenlemişti.

Adayı kendi topraklarının bir parçası olarak gören Pekin, “tek Çin ilkesini” vurgulayarak, Tayvan’ın dünya ülkeleriyle bağımsız diplomatik ilişkiler kurmasına, Birleşmiş Milletlerde ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor ve onu tanıyan ülkelerden bekleniyor. Tayvan ile diplomatik bağları koparmalıdır.

Yoruma kapalı.