Çin-Tayvan gerilimi: Pekin askeri tatbikatlarını sürdürmeye karar verdi

Savaş uçağı

Kaynak, Getty Images

8 Ağustos 2022, 12:31 +03

Güncelleme bir saat ilkin

Tayvan’ın çevresindeki gerçek cephaneyle meydana getirilen tatbikatların dün son bulacağını bildiren Çin, bugün adanın çevresinde kapsamlı askeri tatbikatları sürdürdüğünü deklare etti.

Çin Ordusu Doğu Cephesi Komutanlığı tarafınca meydana getirilen açıklamada, tatbikatlarda denizaltı-savar saldırılar ve deniz baskınları üstünde çalışılacağı kaydedildi.

Çin Pazar gününe kadar dört gün devam eden son askeri tatbikatı, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesine tepki olarak düzenlemişti.

Tayvan ise Çin’i, bu tatbikatlarda aslen talibi işgal egzersizleri yapmakla suçluyor.

Pazartesi günü yapmış olduğu açıklamada Tayvan yönetimi Çin uçaklarının ve gemilerinin tatbikat süresince hemen hemen kendi hava sahası ve kara sularına girmediğini bildirdi.

ABD, Avustralya ve Japonya Çin’in tatbikatlarını, aslolan amacının Tayvan Boğazı’nın statüsünü değişiklik yapmak bulunduğunu söyleyerek kınadılar. Çin ana karası ile Tayvan birbirinden 180 kilometre genişliğindeki Tayvan Boğazı ile ayrılıyor.

Washington Pekin’i ek olarak, Pelosi’nin ziyaretine misilleme amacıyla iklim değişikliği de dahil bir takım mevzuda işbirliğini kesmekle de suçluyor.

harita

Çin ile Tayvan arasındaki problem ne?

Çin, Tayvan’ı gerekirse güç kullanarak geri almaya hakkı olan ayrılıkçı bir bölge olarak görüyor. Fakat kendi yönetimine haiz Tayvan da kendisini Çin’den ayrı görüyor.

Bu durumda dünya liderlerinin Tayvan’ı tanımaya yönelik en minik bir iması bile Çin’in öfkeli tepkisine yol açıyor.

Tayvan’ı 25 senedir ziyaret eden en üst düzey ABD’li politikacı olan Pelosi’nin ziyareti Pekin yönetimi tarafınca “bağımsızlığının ihlali” olarak yorumlanmıştı.

Çin, Amerikan Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’a yapmış olduğu ziyarete tepki olarak ABD’yle bazı alanlarda işbirliğini askıya aldığını açıklamış, ABD’yle askeri diyaloğu kestiğini; iklim kriziyle, sınır ötesi suçlarla ve yasa dışı göçle savaşım şeklinde mevzularda da artık ortaklaşa iş yapmayacağını duyurmuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise Çin’i, Pelosi’nin barışçıl ziyaretini, Tayvan çevresinde askeri faaliyetlerini çoğaltmak için bahane olarak kullanmakla suçlamış, Pelosi’nin gezisi sonrası Çin ve ABD karşılıklı olarak başkentlerdeki büyükelçiliklerini Dışişleri Bakanlıklarına çağırmışlardı.

ABD, Tayvan politikasında uzun senelerdir duyarlı bir denge güdüyordu.

Bir taraftan, bir tek Çin hükümetini tanıyan ve diplomatik ilişkilerini Taipei yerine Pekin ile kuran “Tek Çin” politikasına uyuyor. Fakat öteki taraftan ada ile Tayvan’ın kendini savunması için tabanca satmayı da içeren gayri resmi bir ilişki sürdürüyor.

Çin’in kapsamlı tatbikatları

Tayvan çevresindeki askeri tatbikatların tekrardan başlaması öncesinde Çin denizcilik yetkilileri egzersizlerin başka alanlarda da yapılabileceğini açıklamışlardı.

Geçtiğimiz Cumartesi günü başlamış olacağı duyuru edilen Çin ile Kore yarımadası arasındaki Sarı Deniz’deki Çin askeri tatbikatları Ağustos ayı ortasına kadar sürecek ve gerçek cephane kullanılacak.

Ek olarak Sarı Deniz’in kuzeyindeki Bohai denizinin bir bölgesinde de bir ay sürecek tatbikatlar Cumartesi günü başlatıldı.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom