Çin ile ABD arasında sular durulmuyor: Tehdit etmiyoruz, uyarıyoruz!

Ziyareti sırasında Guatemala Devlet Başkanı Alejandro Giammattei ve Belize Başbakanı John Briceno ile görüşecek olan Tayvanlı lider, Tayvan’ın ve bu ülkelerde ikamet eden Tayvanlıların ekonomik ve kültürel temsilcileriyle görüşecek. Guatemala’ya giderken ABD’nin New York şehrinde mola verecek olan Tsai’nin Hudson Enstitüsü tarafından düzenlenecek bir etkinlikte ödül alacağı söyleniyor.

Tsai, Belize’den dönüşünde Los Angeles şehrine uğrayarak Ronald Reagan Kütüphanesi’nde yapılacak toplantıda konuşacak.

“BU BİR PROVOKASYONDUR”

Çin Devlet Konseyi’nin Tayvan İşleri Ofisi sözcüsü Cu Finglien, “Tayvan lideri Tsai, McCarthy ile bir araya gelirse, bu ‘tek Çin’ ilkesini ihlal eden bir provokasyon olacaktır. Bu durumda, kararlı karşı önlemler alacağız.” dün yaptığı açıklamada. ifadesini kullanmıştı

ABD: İSTİSNAİ TEPKİLERE GEREK YOK

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcü yardımcısı Vedant Patel, Tayvanlı lider Tsai Ing-wen’in ABD’ye yaptığı resmi olmayan ziyarette bunun yalnızca bir “geçiş ziyareti” olduğunu ve Çin’in aşırı tepki vermesine gerek olmadığını söyledi.

Tayvanlı liderlerin zaten bunu yaptığını anlatan Patel, Tsai’nin 2016’dan bu yana ABD genelinde bölge ülkelerini 6 kez ziyaret ettiğini ve bunun yedinci gezisi olacağını söyledi. Bu uygulamanın ABD’nin Tek Çin ilkelerine uygun olduğunu söyleyen Patel, Washington’un adaya yönelik statükonun sürdürülmesine yönelik politikasında herhangi bir değişiklik olmadığını söyledi.


Yoruma kapalı.

seo paket casibom