Çeçen lider Kadirov, 18 yaşından küçük üç oğlunu Ukrayna’daki savaşa göndereceğini açıkladı

Kadirov

Kaynak, Getty Images(*18*)

7 saat ilkin(*18*)

Rusya’ya bağlı Çeçenistan Özerk Yönetimi lideri ve Putin’in yakın müttefiki Ramazan Kadirov, 14, 15 ve 16 yaşlarındaki üç çocuğunun Ukrayna’ya giderek Rus birliklerine katılacağını söylemiş oldu.(*18*)

Toplumsal medya hesabından bir izahat icra eden Kadirov, “bir babanın oğullarına ailesini, halkını ve vatanını iyi mi koruyacağını öğretmesi icap ettiğini” açıkladı.(*18*)

Rusya, Birleşmiş Milletler’in 18 yaşından küçüklerin korunması adına muharebede yer alamayacağına dair sözleşmenin imzacılarından.(*18*)

Internasyonal Ceza Mahkemesi tarafınca 15 yaşından küçük evlatların muharebede yer alması da harp suçu olarak tanımlanıyor. Sadece Rusya bu mahkemenin kararlarını tanımıyor.(*18*)

Telegram uygulamasında uzun bir bildiri paylaşan Kadirov, oğullarının askeri eğitimlerinin fazlaca daha küçük yaşlarda başladığını ve şimdi ise gerçek bir harp tecrübesi elde etme zamanlarının geldiğini söylemiş oldu.(*18*)

Kadirov’un paylaşımında, oğullarının eğitim alanında tabanca kullandıkları bir video da yer aldı.(*18*)

Kadirov, Putin’in kuvvetli bir destekçisi. Bununla birlikte Çeçen birlikleri de savaşın başlangıcından bu yanan Ukrayna’da savaşa katıldı.(*18*)

Sadece Kadirov, Rus birliklerinin Harkov ve Donetsk bölgelerinden çekilmesini eleştirerek, bir Rus komutanını “orta derece” olarak tanımladı ve temel lojistik sıkıntılarından dolayı şikayetlerini dile getirdi.(*18*)

Ek olarak Rusya’yı Ukrayna’ya karşı daha sert önlemler almaya çağıran Çeçen lider, düşük etkili nükleer tabanca kullanımını önermişti. (*18*)

Kadirov “Kişisel fikrime gore, daha sert adımlar atılmalı; sınır bölgelerinde sıkıyönetim duyuru etmek ve düşük etkili nükleer silahlar kullanmak şeklinde” dedi. (*18*)

Kremlin ise veriler bu tür kararların duygusal olarak alınmaması icap ettiğini söylemiş oldu.(*18*)

Yoruma kapalı.

seo paket casibom