Burkina Faso, Mali ile federasyon kurmak istiyor

Burkina Faso başbakanı Mali ziyaretinde Apollinaire Joachimson Kyelem de Tambela, Mali başbakanı Choguel Maiga ve geçiş süreci başkanı Assimi Goita ile bir araya geldi.

Tambela, görüşmelerin ardından yaptığı basın açıklamasında Mali ile karşılıklı güvene dayalı esnek bir federasyon kurabileceğini söyledi.

Mali’nin büyükbaş hayvancılık, altın ve pamuk üretiminde lider konumda olduğunu vurgulayan Tambela, Burkina Faso’nun da aynı alanlarda üretim yaptığını ve iki ülkenin güç birliği yapabileceğini kaydetti.

Tambela, önceki nesillerin böyle bir girişimde bulunduğunu ancak başarısızlıkla sonuçlandığını belirterek, bu fikri başbakan olmadan önce de düşündüğünü söyledi.

Her iki ülkenin de tek başınayken daha fazla risk aldığını vurgulayan Tambela, birliğin daha da güçleneceğinin altını çizdi.

Tambela, geçiş hükümetleri sırasında federasyon fikrinin uygulanabileceğini çünkü böyle bir şeyin politikacılar için çok zor olacağını söyledi.

Her iki ülkede de yönetimde üst üste 2 askeri darbe yaşamış askerler var. Sahel’de komşu Mali ve Burkina Faso, bölgedeki terör örgütleri El Kaide ve DEAŞ bağlantılı gruplar tarafından hedef alınıyor.

Yoruma kapalı.