Bulgaristan’dan kritik açıklama: İmha etmek zorundayız

Bulgaristan Sağlık Bakanlığı, talep yetersizliği nedeniyle ülkede Kovid-19 aşı stoklarının arttığını ve son kullanma tarihi geçmiş aşıların imhasının kaçınılmaz olduğunu söyledi. Sağlık Bakanı Asen Mecidiev yaptığı basın açıklamasında, “Aşıya ilgi yok. Süresi dolmak üzere olan 2.8 milyon aşıyı imha etmenin eşiğindeyiz.” dedi.

Mecidiev, salgının yoğunluğunun yatışmasının ardından ülkenin ana hastanelerindeki ve artık neredeyse kimsenin ziyaret etmediği aşı ünitelerini kapattıklarını söyledi. Asen Mecidiev, geçen yıl son kullanma tarihi dolan 2 milyon doz aşının imha edilmesinin ardından bu yıl 2 milyon 800 bin doz aşının da süresinin dolmak üzere olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Bulgaristan’ın Kovid-19’un yoğun olduğu dönemde Avrupa Birliği’nin (AB) koordineli mücadele politikasına bağlı olarak bu yıl sonuna kadar 8 milyon aşı daha ithal etmek zorunda kaldığı söylendi. salgın ve bu sözleşmeli ithalatın bir kısmı peşin ödendi. Bakan Mecidiev, bu ithalatın “gereksiz bir masraf” olduğunu ve Kovid-19’un yeni versiyonlarına karşı etkisiz olan bu aşıların zorunlu olarak imha edilmesinin kaçınılmaz bir ek masraf olacağını söyledi. Mecidiev ayrıca konuyu AB Komisyonu’na tüm ciddiyetiyle ilettiğini ancak o zamandan beri herhangi bir yanıt alınmadığını söyledi.

Bulgaristan, AB’de Kovid-19’a karşı aşılama oranının en düşük olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Ülkede salgında yaklaşık 39 bin kişi hayatını kaybetti.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom