Brittney Griner: Rus mahkemesi ABD’li basketbol yıldızına 9 yıl hapis cezası verdi

Brittney Griner

Kaynak, Getty Images

4 Ağustos 2022

(*9*)

Rusya’da ‘yasa dışı esrar bulundurmak’ ve ‘ülkeye esrar ile doldurulmuş elektronik sigara kartuşu sokmakla’ yargılanan ABD’li basketbol yıldızı Brittney Griner mahkeme tarafınca suçlu bulunmuş oldu ve 9 senelik hapis cezasına çarptırıldı.

(*9*)

Griner’e 16 bin dolar para cezası da verildi.

(*9*)

ABD, Rusya’ya Griner ve Amerikalı eski asker Paul Whelan’ın özgür bırakılması için yapmış olduğu teklifi kabul etmesi çağrısı yapmış oldu.

(*9*)

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik sözcüsü John Kirby, “Bu ciddi bir teklif. Onları kabul etmeye çağırıyoruz. Teklifi haftalar ilkin ilk önerdiğimizde kabul etmeliydiler” dedi, teklifin detaylarını açıklamadı.

(*9*)

ABD basını, Washington’ın 2 Amerikalıyı yargı giymiş Rus tabanca kaçakçısı Viktor Bout ile takas etmeyi önerdiğini bildirdi.

(*9*)

Rusya’nın Almanya’da hapiste olan katliam hükümlüsü Vadim Krasikov’u takas teklifine eklemeye çalmış olduğu bilgisi de adı belirtilmeyen kaynaklara dayandırılan haberlerde yer aldı.

(*9*)

Alman savcılar, Krasikov’un “Moskova’nın talimatları doğrultusunda” eski bir Çeçen savaşçıyı Berlin’de öldürmüş olduğu sonucuna varmıştı.

(*9*)

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken geçen Cuma günü Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile telefonda görüştü ve görüşmede Rusya’ya anlaşmayı kabul etmesi için baskı yapmış olduğu bildirildi. Kirby, o zamandan beri çeşitli düzeylerde görüşmelerin devam ettiğini söylemiş oldu.

(*9*)

ABD Başkanı Joe Biden yapmış olduğu açıklamada cezayı “kabul edilemez” olarak nitelendirdi ve Griner’ın ülkeye dönmesini sağlamak için “yılmadan emek harcama ve mümkün olan her yolu tecrübe etme” sözü verdi.

Karar duruşmasında neler yaşandı?

(*9*)

Olimpiyat şampiyonu 31 yaşındaki Griner, 17 Şubat’ta bagajında esrar yağı bulunmuş olduğu iddiasıyla Moskova’daki bir havaalanında gözaltına alınmıştı.

(*9*)

Rusya’da esrarın hem tıbbi hem de keyif amaçlı kullanımı yasak.

(*9*)

Griner davasının bugünkü oturumunda, savcılar basketbolcunun suçlu bulunmasını ve hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

(*9*)

AFP haber ajansına nazaran Savcı Nikolay Vlasenko, mahkemenin Griner’a 9 yıl 6 aylık hapis cezası ve 16 bin 500 dolarlık para cezası vermesini istedi.

(*9*)

Griner ise, “Dürüst bir hata yaptım. Herhangi bir kabahat işlemek için plan yapmadım. Ümit ederim kararınız hayatımı tamamen bitirmez” dedi.

(*9*)

Griner’ın avukatları, onun basketboldaki başarısını referans göstererek mahkemenin daha hafifçe bir karar vermesini istedi.

(*9*)

Avukat Maria Blagovolina, “Süratli koşuda Usain Bolt, Formula 1’de Michael Schumacher, hanım basketbolunda da Brittney Griner var” dedi.

(*9*)

Blagovolina bununla birlikte Griner’ın esrar dolu kartuşu çantasına yanlışıkla koyduğunu ve esrarı ABD’nin Arizona eyaletinde yalnız tıbbi amaçlı kullandığını savundu.

(*9*)

ABD, Şubat ayından bu yana Griner’in haksız yere tutuklandığını ve özgür bırakılması icap ettiğini söylerken, Rusya tutukluluğunun Ukrayna savaşı sebebiyle iki ülke içinde yaşanmış olan gerilimden kaynaklandığı iddialarını reddetti.

(*9*)

WNBA oyuncusu Griner, 2014’ten beri ABD sezonu haricinde EuroLeague ekibi UMMC Ekaterinburg’da oynuyordu. Rusya’ya gitmesinin sebebi de buydu.

(*9*)

WNBA oyuncularının yarıya yakını sürem haricinde yurt haricinde oynuyor, zira Rusya’da ABD’den beş kat daha çok ödeme yapılıyor.

(*9*)

Griner tutuklanmasının peşinden ABD’de siyasal destek topladı.

(*9*)

Geçtiğimiz haftalarda ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, “Dünyada şu ya da bu şekilde yasa dışı olarak gözaltına alınan Amerikalıların eve dönmesini sağlamaktan daha yüksek bir önceliğim yok. Bunun mutlak bir öncelik bulunduğunu söylemek haricinde ne yaptığımız hakkında detaylı bir yorum yapamam” demişti.

3345 posts 0 comments
Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.