Brezilya Devlet Başkanı Lula’dan ABD’ye net mesaj: Savaşı teşvik etmeyi bırakın

Brezilya Devlet Başkanı Lula, ziyareti sırasında Çinli yetkililerle temaslarda bulundu. Lula, temaslarını tamamladıktan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Ukrayna-Rusya savaşında barışı sağlayacak bir ülkeler grubu oluşturulması gerektiğini ifade eden Lula, “Barışa giden yolu bulmaya istekli bir ülkeler grubu oluşturmak gerekiyor. Amerikalılarla konuştum ve ben de dün onlarla konuştum. Peki bu savaşı bitirmeye kim yardım edebilir?” Bir ülkeler komisyonu kurabilir ve savaşı bitirmeyi tartışabiliriz. Rusya cumhurbaşkanı ile konuşmak sabır ister, Ukrayna cumhurbaşkanı ile konuşmak sabır ister ama önce silah sağlayan ve savaşı teşvik eden ülkeleri durdurmaya ikna etmeniz gerekir” dedi.

‘ABD SAVAŞI DURDURMALI’

Brezilya Devlet Başkanı Lula, ABD’nin savaşı teşvik etmeyi bırakması gerektiğini söyleyerek, “Çin’in çok önemli bir rolü olduğunu düşünüyorum, Çin’in muhtemelen en önemli rolü olduğunu tekrarlayıp duruyorum. Bir diğer önemli ülke ABD. Bir diğer önemli ülke de” Amerika Birleşik Devletleri. Başka bir deyişle, ABD savaşı teşvik etmeyi bırakmalı ve barış hakkında konuşmaya başlamalı. Avrupa Birliği de barış hakkında konuşmaya başlamalı ki Putin ve Zelenskiy’i barışın herkesin çıkarına olduğuna ikna edebilsin. Mümkün olduğunu düşünüyorum. Bu kolay bir şey değil. Biliyorsunuz bu çok zor, bir kere başlayınca nasıl biteceğini bilemeyiz ve savaş da aynı şeydir” dedi.

“HERKES İYİ OLSUN”

Savaşı bitirmek için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenski ve ABD’nin iyi niyetli olması gerektiğini belirten Lula, “Şu anda sabırlı olmak gerekiyor. Barışmaya istekli ülkeler bulmak gerekiyor. Brezilya istekli, Çin istekli. “Bence başka müttefikler aramalı ve taraflara yardımcı olabilecek insanlarla müzakere etmeliyiz. Bence şu anda dünyada barışı yeniden tesis etmek için Avrupa Birliği ve ABD iyi niyetli olmalı, Putin iyi niyetli olmalı, Zelensky iyi niyetli olmalı” dedi.

Yoruma kapalı.

seo paket