Bolivya’da nüfus sayımı protestolarında bir kişi öldü

Muhalefetin yönetimindeki Santa Cruz eyaletinde, Bolivya Devlet Başkanı Luis Arce’den 2024 için planlanan nüfus sayımını 1 yıl öne almasını talebiyle greve giden muhalifler, eyalet yollarını trafiğe kapatarak protesto gösterileri başlattı.

Protestoları reddeden hükümet yanlıları ile muhalif siviller içinde taşlı sopalı çatışmalar meydana geldi.

Santa Cruz’a bağlı, Brezilya sınırında Puerto Quijarro kentinde yol kesen muhaliflerle hükümet yanlıları içinde çıkan çatışmada Pablo Taborga isminde bir kişi almış olduğu darbeler sebebiyle kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Devlet Başkanı Arce, Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımda, “Puerto Quijarro’da bir kişinin yaşamını kaybetmesine yol açan sivil grevde uygulanan sertliği kınıyoruz. Ailesine ve sevenlerine en derin taziyetlerimizi sunarız. Bu ağlatısal vaka soruşturulmalı ve sorumluları cezalandırılmalıdır.” açıklamasında bulunmuş oldu.

Yaşamını yitiren Taborga’nın eşi mahalli bir tv kanalına yapmış olduğu açıklamada, internasyonal otoyoldaki hareketlilikten geçimlerini sağlamaları sebebiyle yolun kapatılmasına karşı çıktıklarını ve kocasının almış olduğu darbeler sebebiyle yaşamını yitirdiğini söylemiş oldu.

Protestoları destekleyen ve eski Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales’in zorla istifasına yol açan sertlik vakalarında başlıca görevi oynayan Santa Cruz Eyalet Valisi Fernando Camacho, hükümetin, protestolara karşı öteki bölgelerden Santa Cruz’a insan taşıdığını iddia etti.

Camacho, bir kişinin yaşamını kaybetmesine ilişkin, “talihsizlik, maalesef söylemiştik, insanların taşınması açıkça sertlik üretiyor.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Sokaklardaki tansiyonun düşürülmesi için hükümet yetkilileri ile siviller ve iş insanlarından oluşan Santa Cruz Sivil Komitesi içinde kurulan diyalog masasında, muhaliflerin nüfus sayım talebine karşı hükümet yetkilileri 2024 için planlanan sayımın, 2023’te yapılması için lüzumlu teknik şartların kafi olmadığını belirtti.

Santa Cruz eyaletinde iki hafta öncesinden alınan bırakım ve protesto sonucu sebebiyle, eyaletin başkenti ortalama 2 milyon sözü geçen Santa Cruz şehri hayalet şehre dönüştü.

Toplu taşımanın durma noktasına getiren, yolların kapatılmış olduğu ve caddelerin boş kalmış olduğu protestolarda muhalifler, eyaletin güncel olmayan nüfus sayımına bakılırsa Kongrede koltuk sayısı belirlendiği ve devletin mali kaynak kullanımını protesto ediyor.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom