BM'den 'tahıl sevkiyatı' açıklaması: Birkaç gün içinde hareket edebilir

BM’den ‘tahıl sevkiyatı’ açıklaması: Birkaç gün içinde hareket edebilir – Dünyadan Haberler

BM'den 'tahıl sevkiyatı' açıklaması: Birkaç gün içinde hareket edebilir

Türkiye’nin liderliğinde Ukrayna ve Rusya tarafınca Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde imzalanan tahıl anlaşmasının peşinden Ukrayna’dan ilk tahıl sevkiyatının ne vakit yapılacağı merak mevzusu oldu. Birleşmiş Milletler (BM) ve Ukrayna yetkilileri, Rusya ve Ukrayna arasındaki harp sebebiyle Ukrayna’dan sevk edilemeyen tahıl ürünlerinin birkaç gün içinde Karadeniz’den hareket etmesinin beklendiğini duyurdu. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarından bu yana, Ukrayna’daki tahılın ablukaya alınmasıyla büyüyen küresel bir besin krizi tehdidiyle başa çıkmak suretiyle BM vasıtasıyla İstanbul’da meydana getirilen antak kalma doğrultusunda, tahılın birkaç gün içinde Karadeniz limanlarından ayrılabileceği açıklandı.

BM Sözcü Yardımcısı Farhan Haq yapmış olduğu açıklamada, “İlk geminin birkaç gün içinde hareket etmesini bekliyoruz. Ortak Koordinasyon Merkezi, denizcilik endüstrisi ile bağlantı kuracak ve fazlaca yakın bir zamanda gemiler için detaylı prosedürler yayınlayacak” ifadelerini kullanarak, “Tüm taraflar taahhütlerini tekrardan teyit etti” dedi.

Tüm taraflar yarın İstanbul’daki Ortak Koordinasyon Merkezi’nde bir araya gelecek

Anlaşmanın tüm taraflarının yarın İstanbul’daki Ulusal Müdafa Üniversitesi’ndeki Ortak Koordinasyon Merkezi’nde bulunacağını söyleyen Haq, merkezin tüm vapur hareketlerini ve denetimlerini izleyeceğini belirtti.

Haq ek olarak, “Tarafların üstünde anlaştıklarını tam olarak uygulamalarını istiyoruz” dedi.

İlk sevkiyatın Chornomorsk Limanı’ndan yapılması planlanıyor

Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlemiş olduğu basın toplantısında, ilk tahıl sevkiyatının bu hafta Chornomorsk Limanı’ndan yapılmasını umduklarını ve sevkiyatların 2 hafta içinde antak kalma çerçevesinde tüm limanlardan yapılabileceğini aktardı.
Ukrayna’nın ne kadar tahıl ihraç edilebileceği mevzusunda bir sınır olmadığını ve sevkiyatların tekrardan başlamasının Ukrayna’ya ayda minimum 1 milyar dolar getireceğini belirten Kubrakov, anlaşmanın önündeki en büyük riskin Rus saldırılarının bulunduğunu ve bunun “piyasayı korkutabileceğini” açıkladı.

Ukrayna Altyapı Bakan Yardımcısı Yuriy Vaskov ise, “Önümüzdeki 24 saat içinde limanlarımızdan ihracatı tekrardan başlatmak için çalışmaya hazır olacağımıza inanıyoruz. Bu ilk olarak Chornomorsk Limanı’ndan olacak. Sonrasında Odesa, peşinden Pivdeny Limanı’ndan gerçekleşecek” dedi.

“Anlaşmada saldırıları engellemiş olan bir şey yok”

Geçtiğimiz cumartesi günü Rus güçlerinin Odesa’da bir Ukrayna harp gemisini ve bir tabanca deposunu vurmasını peşinden izahat meydana getiren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İstanbul’da imzalanan tahıl anlaşmasında Rusya’nın Ukrayna’daki askeri altyapıya saldırmasını engelleyecek herhangi bir madde olmadığını belirtti.

Ukrayna’nın tahıl ihracı harp öncesi döneme döndürülmek isteniyor

Geçtiğimiz cuma günü BM, Ukrayna, Türkiye ve Rusya içinde imzalanan antak kalma, Ukrayna’nın işgalinden bu yana Rusya tarafınca ablukaya alınan tahılın Ukrayna limanlarından sevkiyatları için güvenli geçiş sağlamayı amaçlıyor. İstanbul’da imzalanan antak kalma, Ukrayna’nın tahıl sevkiyatını harp öncesindeki şeklinde ayda 5 milyon ton seviyelerine geri getirebilecek diplomatik bir atılım olarak değerlendiriliyor.

Yoruma kapalı.