BM’den Karadeniz Tahıl Girişimi’nin sürdürülebilmesi için dikkat çeken adım: Taraflarla yakın çalışmayı sürdüreceğiz

Griffiths, BM’den yaptığı açıklamada, Türkiye, Rusya ve Ukrayna savunma bakan yardımcılarının katılımıyla İstanbul’da düzenlenen Karadeniz Tahıl Girişimi toplantısına değindi.

Bu girişimin küresel gıda güvenliği açısından önemini yineleyen Griffiths, girişimin başlangıcından bu yana Ukrayna’dan 30 milyon tondan fazla tahıl ve gıda maddesinin güvenli bir şekilde ihraç edilmesini kolaylaştırdıkları için ilgili tarafları tebrik etti.

Togliatti-Odessa amonyak boru hattının yeniden faaliyete geçirilmesi, anlaşmanın uzatılması, istikrarlı operasyonlar için ortak koordinasyonun geliştirilmesi gibi birçok konunun tartışıldığı toplantıda Martin Griffiths, Rusya’nın gıda ve gübre ihracatının önemli katkısını takdir etti. .

Griffiths, Birleşmiş Milletler’in girişimin devamı ve tam olarak uygulanması için tüm taraflarla yakın çalışmaya devam edeceğini vurguladı.

Türkiye, dün ve bugün İstanbul’da Ukrayna, Rusya Federasyonu ve Birleşmiş Milletler ile ikili ve çok taraflı toplantılara ev sahipliği yaptı.

Yoruma kapalı.