BM Myanmar’da insanlığa karşı işlenen suçlara dair kanıtlar bulduğunu açıkladı

anma töreni

Kaynak, Getty Images

6 dakika ilkin

Birleşmiş Milletler (BM), Myanmar’a gönderilen denetçilerin insanlığa karşı işlenen suçlara dair kanıtlar bulduğunu açıkladı.

BM’nin Myanmar için Bağımsız Soruşturma Mekanizması (IIMM) kapsamında gönderilmiş olduğu denetçiler yeni yayınladıkları bir raporda, inceledikleri üç milyonu aşkın kanıt içinde sivillere yönelik dizgesel saldırılar, bayanlara ve ufaklıklara yönelik cinsel sertlik ve saldırı suçlarının bulunduğunu duyurdu.

Raporda, Şubat 2021’de ordunun yönetime el koymasından bu yana işlenen suçların “sivil nüfusa karşı yaygın ve sistemik bir hücum” teşkil ettiğine dair fazlaca veri bulunmuş olduğu açıklandı.

Myanmar’da ordu geçen yıl yönetime el koymuştu.

Rapora bakılırsa Myanmar’da ufaklıklara işkence yapılmış oldu, bazıları zorla askere alındı, kimileri de ebeveynlerinin yerine hazzı bir halde gözaltına alındı.

Üç yıl ilkin göreve başlamış olan IIMM’nin bu kanıtları Internasyonal Hakkaniyet Divanı ve Internasyonal Ceza Mahkemesi’yle de paylaşmış olduğu açıklandı.

Bugün rapor hakkında bir basın toplantısı düzenleyen IIMM Başkanı Nicholas Koumjian “Hanımefendiler ve ufaklıklara karşı işlenen suçlar en ağır internasyonal suçlar içinde yer alsa da minimum bildirilen ve araştırılan suçlardan” dedi ve ekledi:

“Uzmanlarımız bu soruşturmayı suçluların yargılanması amacıyla yürüttü. Kanıtları toplamaya ve arşivlemeye devam ediyoruz. Bu suçların failleri, dokunulmaz bir halde hayatlarına devam edemeyeceklerini bilmeli.”

Raporda, halktan işlenen suçlara dair kanıtlar istemeye devam edilmiş olduğu ve yeni kanıtların da önümüzdeki süreçte inceleneceği aktarıldı.

Mahalli örgütler, o tarihten bu yana 2 binden fazla kişinin öldürüldüğünü ve 15 binden fazla kişinin de tutuklandığını belirtiyor.

Myanmar’ın 2017’den itibaren Arakan Müslümanlarına karşı işlediği suçlar da benzer bir soruşturma mevzusu olmuştu.

Yoruma kapalı.