BM, Libya’da 32 kişinin öldüğü çatışmaların ardından ateşkes çağrısı yaptı

Libya'da çatışmalar

Kaynak, Getty Images

22 dakika ilkin

Libya’da başkent Trablus’un mahallelerine sıçrayan çatışmaların ardından Birleşmiş Milletler (BM) ateşkes çağrısı yaptı.

BM açıklamasında, çatışmaların sivil nüfusun yoğun olarak yaşamış olduğu mahallelerde yaşandığı ve acilen ateşkes duyuru edilmesi gerektiği kaydedildi.

Libya Sıhhat Bakanlığı çatışmalarda 32 kişinin yaşamını yitirdiğini, onlarca kişinin de yaralandığını aktardı.

Çatışmalar esnasında ölenler içinde genç güldürmen Mustafa Baraka da var.

Trablus’ta günlerdir Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ve Tobruk parlamentosunun başbakan olarak atadığı Kurtarılışı Başağa’ya bağlı güçlerin, karşılıklı olarak askeri yığınak yapmış olduğu bildiriliyordu.

Cumartesi günkü çatışmalarda, Başkanlık Konseyi’ne bağlı “İstikrar Destek Birliği” ile Kurtarılışı Başağa’ya yakınlığıyla malum Libya Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı askerler karşı karşıya geldi.

Çatışmaların ardından AA’nın haberine nazaran Libya Müdafa Bakanlığı Askeri Savcılığı, Kurtarılışı Başağa hakkında soruşturma emri çıkardı.​

Başağa ise yapmış olduğu açıklamada, Trablus’ta yaşanmış olan olaylardan Başbakan Abdulhamid Dibeybe’yi ve hükümet yetkililerini görevli tuttu.

Libya’da bitmeyen iç harp

Libya, 2011’de Muammer Kaddafi’yi deviren NATO destekli ayaklanmadan bu yana siyasal belirsizlik ve iç harp içinde.

2014’te ülke doğu ve batıdaki savaşçı gruplar içinde bölündü.

İç savaşın tarafları içinde, geçtiğimiz yıl 23 Ekim’de BM öncülüğünde kalıcı ateşkes imzalanmış, Kasım ayında bir araya gelen siyasal temsilciler ise yeni seçim tarihinde anlaşmıştı. Sadece seçimlerin ertelenmesiyle ülkedeki siyasal ve askeri çevreler içinde gerilim tekrardan terfi etti.

Ülkede hâlâ Tobruk’taki parlamento ve Başkent Trablus’taki hükümete bağlı değişik kurumlar arasındaki bölünmüşlük devam ediyor.

Yoruma kapalı.