Blockchain Projesinde havayolu ile ABD'ye ihracat incelenecek

Blockchain Projesinde havayolu ile ABD’ye ihracat incelenecek – Son Dakika Haberleri İnternet

Blockchain Projesinde havayolu ile ABD'ye ihracat incelenecek

Gömü ve Maliye Bakanlığı finansmanıyla, Tecim Bakanlığı ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafınca geliştirilen, Türkiye’de ihracatın dijitalleşmesini ve blockchain altyapısı üstünden yönetilebilmesini amaçlayan ‘İhracat Sürecinin Blockchain Teknolojisi İle (Ülke İçinde) Uçtan Uca Tasarımı’ projesinde birinci faz emekleri bitti. Konvansiyonel ihracat süreçlerinin Türkiye sınırları içinde kalan kısmının blockchain teknolojisi ile tekrardan tasarlanmasına ilişkin çalışmaların yürütülmüş olduğu ilk fazda; işlemlerin şeffafça takip edilebilmesi, kağıtsız ticaretin hayata geçirilmesi, belirli işlem basamaklarının otomasyonu ve aracı kurumların kaldırılabilmesi şeklinde proje başlangıcında ortaya konan hedeflerin tümü gerçekleştirildi.

‘2030’DA KÜRESEL EKONOMİDE 2 TRİLYON DOLARİZME YAKALAYACAK’

Tecim Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya projeye ilişkin verdiği bilgide, “Blok zincir teknolojisi, son yıllarda kripto paralar şeklinde popüler finans araçlarının temelini oluşturması sebebiyle devamlı gündeme gelse de bu değişen teknolojinin gerçek potansiyelinin hemen hemen keşfedilmemiş bulunduğunu düşünüyoruz. Blok zincir, verinin, sürece müdahil olan paydaşlar içinde dağınık halde tutulmasına olanak tanırken bununla birlikte korunması ve veri tasarrufu mevzusunda da çığır açacak değişimleri vaat etmekte. 2030’a dek blok zincir teknolojileri ile küresel ekonomide 2 trilyon dolara yakın bir ivme yakalanması beklenmektedir” dedi.

‘HAVAYOLU İLE ABD’YE İHRACAT SÜRECİNİ İNCELİYORUZ’

Kılıçkaya, Tecim Bakanlığı’nın blok zincir alanındaki tecrübelerine ilişkin, “2018 senesinde yeni nesil teknolojiler alanında yoğunlaşan çalışmalarımız neticesinde, dış tecim süreçlerine uyarlanabilir yeni nesil teknolojilerin başlangıcında blok zincir teknolojisinin gelmekte bulunduğunu gördük. Öğrenme ve deneyimleme süreci sonrasında dış ticarette blok zincir teknolojisinin kullanılması mevzusunda Kasım 2019’da EBRD’ye yaptığımız başvurumuz neticesinde 2021 senesinde ‘İhracat Sürecinin Blockchain Teknolojisi İle Uçtan Uca Tasarımı’ projesini başlattık. Projenin birinci fazında ‘Gümrük Beyannamesi’ ile karayolu ile Avrupa’ya ihracat sürecini analize doğal olarak tutarken, ikinci fazında ‘Basitleştirilmiş Gümrük Beyannamesi’ ile havayolu ile ABD’ye ihracat sürecini inceliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yoruma kapalı.