Biden: İran’la bir çatışma peşinde değiliz ancak halkımızı koruyacağız

Kanada’ya resmi bir ziyaret için başkent Ottawa’da bulunan Biden ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau ortak basın toplantısı düzenledi.

Dün gece Suriye’de ABD liderliğindeki bir koalisyon tesisinin insansız hava aracıyla (İHA) vurulduğunu ve ABD’li sözleşmeli personelin hayatını kaybettiği saldırılarla ilgili bilgi verildiğini kaydeden Biden, saldırıyı İran destekli grupların gerçekleştirdiğini söyledi.

ABD ordusuna bölgede hava saldırısı düzenlemesi için derhal yetki verdiğini belirten Biden, “Dün gece ABD askeri güçleri Suriye’de personelimize yönelik saldırının sorumlularını hedef alan bir dizi hava saldırısı düzenledi” dedi. dedi.

ABD, İran’la çatışma peşinde değil” dedi. Biden ise Amerikan halkını etkin bir şekilde korumaya hazır olduğunu vurguladı.

“Dün gece olan da buydu.” Biden, terör örgütü DEAŞ’ı yenmek ve bölgedeki terör tehditleriyle mücadele etmek için Kanada ve diğer koalisyon ortaklıklarıyla çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

Biden, hayatını kaybeden personelin yakınlarına başsağlığı diledi, yaralılara acil şifalar diledi ve operasyonu gerçekleştiren askeri personele teşekkür etti.

İran destekli grupların dün Suriye’nin Haseke vilayetinde ABD liderliğindeki bir koalisyon tesisini insansız hava aracıyla (İHA) vurduğu, ABD sözleşmeli personelini öldürdüğü ve 5 asker ve bir sözleşmeli olmak üzere 6 personeli yaraladığı iddia ediliyor.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, bugün Suriye’nin doğusunda ABD askerlerinin konuşlandığı üsse İran destekli grupların 10 roket saldırısı düzenlediğini ancak can kaybı yaşanmadığını duyurdu.

Yoruma kapalı.