Biden, ara seçimler yaklaşırken söylemini sertleştiriyor: ‘Trump ve destekçileri demokrasi için bir tehdit’

Biden, ABD Anayasası’nın yazıldığı Philadelphia’da konuştu.

Kaynak, Getty Images

bir saat ilkin

ABD Başkanı Joe Biden, ara seçimlere iki ay kala, ABD Anayasası’nın yazıldığı Philadelphia’da “ulusa sesleniş” durumunda bir konuşma yaparak, selefi Donald Trump ve destekçilerini hedef aldı.

Biden, Trump’ın başını çekmiş olduğu, özetlemek gerekirse MAGA olarak anılan “Make America Great Again” (ABD’yı tekrardan yücelt) hareketinin, ABD demokrasisinin temelleri için tehdit oluşturduğunu söylemiş oldu.

“Ulusun ruhu için cenk” temasıyla konuşmasını meydana getiren Biden, MAGA destekçisi Cumhuriyetçilerin “ülkeyi geriye götürmeye kesin olduklarını” açıkladı.

ABD Başkanı’nın konuşmasına ilk yanıtı veren Temsilciler Meclisi’nde Cumhuriyetçi azınlığın lideri Kevin McCarthy ise, Biden’ın “Amerikan ruhunu ağır yaraladığını” söylemiş oldu.

Washington’daki güç dengelerini belirleyecek ara seçimlere iki ay kala, ABD siyasetinde karşılıklı söylemlerin sertleştiği görülüyor.

Biden’ın hedefinde MAGA var

Biden’ın konuşmasında öne çıkan vurgulardan birisi, Trump destekçilerini önceki aylara bakılırsa daha oldukça hedef alması oldu.

“Cumhuriyetçi Parti’nin bugün Donald Trump ve MAGA Cumhuriyetçileri tarafınca domine edildiğine kuşku yok” diyen Biden, bunun ülke için bir tehdit oluşturduğunu kaydetti.

Geçtiğimiz yıl ABD Kongresi’ni basanların Trump destekçileri tarafınca “yurtsever” olarak görüldüğünü korumak için çaba sarfeden Biden, “Donald Trump ve destekçileri, ülkenin temellerini tehdit eden bir aşırıcılığı temsil ediyor” dedi.

Biden şu şekilde devam etti:

“Uzun süredir Amerikan demokrasisinin güvence altında bulunduğunu söyledik. Sadece değil. Onu savunmamız gerekiyor. Korumamız, onun için ayağa kalkmamız gerekiyor. Tek tek hepimizin.”

Ülkeyi bölünmüşlükten kurtararak bir araya getirme vaadiyle koltuğa oturan Biden, son zamanlarda Trump destekçilerine karşı söylemini sertleştirdi.

Geçen hafta da Biden “aşırıcı” olarak tanımladığı Cumhuriyetçileri “yarı-faşizm” ile denk tutmuştu.

Cumhuriyetçi McCarthy: Bu liderlik değil

Temsilciler Meclisi’nde Cumhuriyetçilere liderlik eden McCarthy, Biden’ın konuşmasından derhal sonrasında bir izahat yapmış oldu.

ABD Başkanı’nın “politikalarını benimsemeyenleri ayrıştırmayı, aşağılamayı ve kötülemeyi” seçtiğini korumak için çaba sarfeden McCarthy, “Bu liderlik değildir” dedi.

McCarthy, Biden liderliğinin ABD’ye “yükselen enflasyon, açık sınırlar, Covid kaynaklı okul kapanmaları, Afganistan’dan ‘iğrenç’ şekilde çekilme ve son 20 senenin en fena kabahat dalgası getirdiğini ileri sürdü.

Kevin McCarthy

Kaynak, Getty Images

Biden ne amaçlıyor?

Siyasal köşe yazarı Dick Polman, Biden’ın hedefinin, ara seçimleri Demokratların başarılarına yönelik bir referendum olmaktan çıkarmak bulunduğunu söylüyor.

Polman, Demokratların, “ılımlı seçmenin katlanamayacağı ‘aşırıcılık’ ile kendileri içinde bir seçim” kurguladığını kaydediyor.

Öte taraftan seçmen, ekonomik sıkıntıların ve üstün dereceli düzeydeki enflasyonun Biden dönemine damga vurmasını da hesaba katabilir ve Trump dönemiyle bugün içinde bir karşılaştırmaya bakılırsa oy verebilir.

Trump Kasım ayındaki ara seçimlerde yer almayacak sadece gölgesi kaçınılmaz halde oy pusulasında olacak.

Yoruma kapalı.