Berlin’de havalimanı çalışanları greve gitti, yüzlerce uçuş iptal edildi

Alman sendikası Ver.di’nin 24 saatlik grevinin ardından, Berlin Brandenburg Havalimanı’ndaki (BER) güvenlik ve yolcu ve bagaj kontrol departmanları işlerini bıraktı. Yerel saatle 03.00’te başlayan ve bugün 00.00’da sona erecek olan grev nedeniyle hava trafiğinde aksamalar yaşandı. Havalimanının internet sitesinden yapılan açıklamada, yaklaşık 220 uçağın kalkış yapamadığı, 240 uçaktan 72’sinin ise iniş yapamadığı kaydedildi. Grevden habersiz valizleriyle havalimanına gelen bazı yolcular, terminal çalışanları tarafından bilgilendirildi. Normalde yolcu kuyruklarının oluştuğu kontuarlar boş kaldı.

Berlin’de havaalanı çalışanlarının grevi, yüzlerce uçuş iptal edildi | video

TAHLİYE UÇUŞU İÇİN AÇIK BIRAKILDI

Sudan’da ordu ile Hızlı Destek Güçleri (RSF) arasında çıkan çatışmalar nedeniyle tahliye operasyonları kapsamında Berlin-Brandenburg Havalimanı’na inecek olan Alman ordusuna ait uçak nedeniyle iki terminal açık kaldı.
Geçtiğimiz hafta Hamburg, Stuttgart, Düsseldorf ve Köln-Bonn havalimanlarında iki günlük grevler gerçekleşti. Grevin ikinci gününde Alman demiryolu çalışanları da işinden oldu ve ulaşımda aksamalar yaşandı.

Ver.di Sendikası, gece çalışması, tatiller ve resmi tatillerde çalışan ek ücretlerini artırmak için Federal Havacılık Güvenliği Şirketleri Birliği (BDLS) ile uzun süredir müzakere ediyor. Sendika, 27 ve 28 Nisan’da yapılacak yeni müzakereler nedeniyle işverenler üzerindeki baskıyı artırmak istiyor.

Yoruma kapalı.