“Belediye başkanları seçildikleri beldeye hizmet etmek zorunda”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sözcü TV’nin canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

“Geçmişe dönük pişmanlıklarınız oldu mu?” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, “Hayır, pişman değilim. Yapılan her şey benim açımdan doğruydu.” ifadesini kullandı.

Seçimden sonra neden kendisini eleştirmediği ve istifa etmediği sorulduğunda Kılıçdaroğlu, Türk siyasetinde önemli mesafeler kat ettiğini belirterek, “Cumhuriyet Halk Partisi demokrasiden yana olanları, demokrasiyi savunanları bir araya topladı. sadece biz değil, tüm anket şirketleri bizim kazanacağımızı söylüyordu. Ama biz bunu beklemiyorduk.” dedi.


“Bence idari seçimlerden önce kongre var”

Kılıçdaroğlu, CHP olağan kongresinin yerel seçimlerden önce yapılıp yapılmayacağına ilişkin soru üzerine, “Bence bu yerel seçimlerden önce yapılır ve biter.” dedi.

“Seçimi neden kaybettin?” Soruyu yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 6 milyondan fazla oy aldığını ve kendisinin de 3-6 sandık bulunan köy, kasaba ve köylerde 3 milyondan fazla oy aldığını söyledi. Kılıçdaroğlu, üç ve daha fazla sandık bulunan illerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oyların yüzde 49’unu, yüzde 51’ini aldığını söyledi.

CHP’nin taşrada gereken etkiyi göstermediğine işaret eden Kılıçdaroğlu, “Bu, tüm kentlilerin demokrasiye oy verdiğini gösteriyor. Kentin kültürünü bilmek, kentte yaşamak, ekonomiyi kendi hayatının bir parçası olarak görmek. , komşuluk ilişkileri, özgürlük, gazete ve televizyon okumak.” Kentli dediğimiz kişilerin %51’i Kılıçdaroğlu’nu söyledi. değerlendirmesini yaptı.

Ekonomik yıkımdan kırsaldaki halkın etkilenmediğini belirten Kılıçdaroğlu, “Çok basit, ayda 500 lira verince harcayacak yer yok. Köyde para nereye harcanacak? Etkilenmiyor mu? ekonomik yıkımla.” dedi.


“‘Adayım’ diyemem”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “CHP Olağan Kongresi’ne aday olur musunuz?” Sorusuna: “Ben gidip ‘ben adayım’ diyemem. Bizim için önce ülke gelir, sonra partimiz, üçüncü olarak da genel başkanlık gelir. İşin özü budur”. cevabı verdi.

Şimdiye kadar “ben adayım” diye bir açıklama yapmadığını belirten Kılıçdaroğlu, “Kimin aday olacağına, kimin seçileceğine bu partinin yetkili organları karar verecek. Olabilir.” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, kurultayda genel başkanın da seçileceğini, adayların ön seçimle belirleneceğini, aidatını ödeyenlerin ön seçimde oy kullanacağını açıkladı.

Hangi CHP’li belediye başkanlarının kazanacağı sorusuna Kılıçdaroğlu, ‘İki büyükşehir belediye başkanımız da sisteme başkan yardımcısı olarak girdiler, mitinglere katıldılar. Beraber çalıştık’ dedi. .. o masada bile değil.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’na CHP listelerinden seçime giren bazı partilerin milletvekili sayısı sorulduğunda, “Ben bunu altı liderin ilk toplantısında da söyledim. yine de birçok yerde ifade ettim ki, Türkiye bu konumda olursa ve Türkiye otoriter bir rejimden çıkıp demokratikleşirse, yol uzarsa olay artık bir parti olayı değil, olay artık Türkiye’de bir olaydır. %1 bile olsa toplumsal birlik içinde olmalıdır. dedi.


“Parlamentoda stratejik olarak birbirimizi destekleyebiliriz”

“Yerel seçimlerde de aynı ittifak modeliyle mi hareket edeceksiniz? Yoksa ittifak bugün de devam edecek mi?” Soruyu yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “Biliyorsunuz bu ittifak bir demokrasi ittifakıydı ve seçimlere yol açtı. Dolayısıyla bir sonraki seçim ittifakı da bir sonraki seçim yapıldığında yine oturup konuşur. Önümüzdeki süreçte stratejik olarak birbirimize destek olabiliriz.” Meclis.Belirli yasalar çıkınca birlikte hareket edebiliyoruz.Demokrasi eksenindeki dayanışmamız her zaman devam ediyor.Nasılsa.Bugün belli konular olunca telefonda görüşüyoruz.Telefonda fikir alışverişinde bulunuyoruz.Yani öyle bir şey yok. bir ayrılık, bir kopuş ya da birbirinden uzaklaşma.” o ifadeleri kullandı


“Genel siyasette de yer alabilirler”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “değişim” çağrısını değerlendirmesinin istenmesi üzerine Kılıçdaroğlu, bunun “çok güzel bir çağrı” olduğunu ve değişmeyen tek şeyin değişim olduğunu hatırlattı.

Bu değişikliğin “bugün olmazsa yarın, olmazsa öbür gün” olacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Belediye başkanları seçildikleri şehre hizmet etmek zorunda. Bu onların birinci önceliği. Çünkü insanlar onları seçti. Benim söylememden daha doğal ne olabilir? Millet sizi İstanbul’a, Ankara’ya seçti. , Adana’ya, Mersin’e seni seçtiler” Ve sen buraları İzmir’de bırakıp başka işlere bakarsın. Kesinlikle hayır. Bu siyasetin temeline aykırıdır. Bu siyaset yapmamaları gerektiği anlamına gelmiyor ama öncelik bu çünkü İstanbul halkı sizi seçti, Ankara halkı sizi seçti, İzmir, Manisa, Aydın. Hayır demedim, oradan genel siyasete girebilirler, genel siyasette de yer alabilirler, bunu herkes çok iyi bilmeli, ben Cumhuriyet Halk Partisi genel başkanı olarak İstanbul’un ne olduğunu düşünmek zorundayım. Metro gelecekte olmalı, yine bir Cumhuriyet Halk Partisi üyesi tarafından yönetilmelidir.

“Dolayısıyla seçimden önce terk edilmemesi gerektiği görüşündesiniz” diyen Kılıçdaroğlu, “Başka ne olsun ki, kazandığımız bir büyükşehir belediyesini niye başka partiye vereyelim. Ben sorun yok. ” şeklinde cevaplanmıştır.

İmamoğlu’nun isterse toplanacak kongreye aday olabileceğini belirten Kılıçdaroğlu, İstanbul gibi “akılcı düşünen” bir şehri kaybetmemeleri gerektiğini ve birinci önceliklerinin İstanbul olduğunu vurguladı.


“Milletin oyu ile meclise gelen kişiye herkes saygı duysun”

CHP’nin seçilen 7 dönem milletvekilleri hakkında eleştirilerin dile getirildiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, bunun kendi isteğiyle olmadığını ve değişiklik için kongrede tüzük değişikliğine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, Türkiye İşçi Partisi’nden milletvekili seçilen ve cezaevinde bulunan Can Atalay’ın durumuna ilişkin yaptığı değerlendirmede, hükümetin demokrasiye inanmadığını ve halkın iradesine saygı duymadığını, herkesin bu duruma düştüğünü söyledi. Hangi partiden olursa olsun milletin oylarıyla seçilmiş meclise gelen kişiye saygı duymalıdır.


“Hatalar ve eksiklikler işlemeye de yansıyabilir”

“CHP’nin durumu ne olacak?” sorusuna yanıt veren Kılıçdaroğlu, CHP’nin her zaman daha iyiye gideceğini, zaman zaman bazı aksilikler olsa da hak ve hukuk yolunda yoluna devam edeceğini söyledi. Kılıçdaroğlu, “Kesinlikle her şeyi %100 doğru yaptık. Hayır. Yani hatalarımız, eksikliklerimiz oldu. Sonuçta insanların hataları, eksiklikleri, eksiklikleri olabiliyor. Dolayısıyla bu eksiklik ve eksiklikler yönetime de yansıyabiliyor.” Önemli olan bunları olgunlukta kabul edip yola devam etmektir. dedi.

Kılıçdaroğlu, seçim sonuçları netleştikten sonra “O gece uyudun mu?” sorusuna: “Hayır efendim, kim uyuyabilir?” cevabı verdi.

Yoruma kapalı.