Belarus duyurdu! “Savunmaya hazırız” – Son Dakika Haberler

Belarus Müdafa Bakan Yardımcısı Andrey Juk, yapmış olduğu açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun almış olduğu karar gereği ekim ayının sonundan bu yana ortak bölgesel güçlerin hazırlık ve koordinasyonunun yürütüldüğünü söylemiş oldu.

Askeri birliklerin oldukça sayıda tatbikat yaptığını belirten Juk, “Bugün, bölgesel askeri birliklerin Rusya-Belarus Birlik Devleti’ni savunmaya hazır olduğu söylenebilir.” ifadesini kullandı.

Değişik birlikler seviyesinde gelecekte ortak bölgesel askeri birliklerin mükemmelleştirilmesine yönelik çalışmaların süreceğini kaydeden Juk, Belarus topraklarında ortak uçuş taktik tatbikatı yapılacağını, yıl sonunda da Rusya ve Belarus ordusunun Kalkan-2023 Tatbikatı’nı gerçekleştireceğini dile getirdi.

Belarus Devlet Güvenlik Konseyi Sekreteri Aleksandr Volfoviç ise Rusya-Belarus ortak bölgesel askeri birliklerinin stratejik caydırıcılığın unsurlarından bulunduğunu belirterek, “Bu, bugün Rusya-Belarus Birlik Devleti’ne yönelik saldırgan politikaya haiz Batı’daki yakıcı kafaları soğutması ihtiyaç duyulan bir unsurdur.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

LUKAŞENKO, ORTAK BÖLGESEL BİRLİKLERİYLE İLGİLİ RAPOR ALDI

Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko, ortak bölgesel askeri birliklere bağlı Rus askerlerinin konuşlandığı Obuz-Lesnovskiy poligonunu ziyaret ederek birliklerin muharebe koordinasyonunu tamamlamasıyla ilgili rapor aldı.

Ek olarak Belarus Müdafa Bakanlığı, Rusya-Belarus bölgesel askeri birliklerine Rus askerleri ve teçhizatını taşıyan yük treninin daha geldiğini duyurdu.

Putin ve Lukaşenko, Birlik Devleti’nin sınırlarında gerilimin artması sebebi öne sürülerek ekim ayında iki ülkenin askeri birliklerinden oluşan ortak bölgesel güç oluşturmuştu.

Belarus Müdafa Bakanlığı, söz mevzusu bölgesel gücün başka ülke topraklarında etkinlik yürütmeyeceğini, bir tek Birlik Devleti’nin sınırlarının korunması ve savunmasının güçlendirmesini amaçladığını açıklamıştı.

Yoruma kapalı.