Beethoven’ın saç telleri ortaya çıkardı! Hastalığı 200 yıl sonra belli oldu…

Bilim adamları, amaçlarının Beethoven’ın 20’li yaşlarının ortalarında başlayan ve sonunda 1818’de işlevsel olarak sağır olmasına yol açan ilerleyici işitme kaybı da dahil olmak üzere sağlık sorunlarına ışık tutmak olduğunu söylediler. Ekip ayrıca Beethoven’ın olası genetik nedenlerini de araştırdı. 5 kaynaktan alınan saç modellerinin DNA analizi sonucunda Betthoven’ın genetiğinin karaciğer hastalığı için genetik risk faktörleri içerdiği ve ünlü bestecinin hepatit hastası olduğu belirlendi. B.
Beethoven’ın kendi notlarına dayanarak aşırı alkol tükettiğini iddia eden bilim adamları, çalışmayla ilgili yaptıkları basın açıklamasında şunları söylediler: “1821 yazında Beethoven, karaciğer hastalığının bir belirtisi olan en az iki sarılık nöbetinden ilkini geçirdi. ” Siroz uzun zamandır 56 yaşındaki ölümünün en olası nedeni olarak görülüyor.” .

8 SAÇ ÖRNEĞİNDEN 5’İ BEETHOVEN’A AİT

Bilim adamları Birleşik Krallık, kıta Avrupası ve ABD’deki kamu ve özel koleksiyonlardan alınan sekiz saç örneğinde kimlik doğrulama testleri gerçekleştirdiler. Ekip, Beethoven’a ait olmadığı belirlenen saç tellerini eleyerek beş kaynaktan alınan saç tellerinin Beethoven’a ait olduğunu belirledi.

Tüm zamanların en ünlü ve etkili bestecilerinden biri olarak kabul edilen Ludwig van Beethoven, 1770 yılında Almanya’nın Bonn kentinde doğdu ve 1827’de 56 yaşında Viyana’da öldü.

Yoruma kapalı.

seo paket