Başkan Erdoğan’ın doğalgaz müjdesi dünya basınında: Türkiye’nin büyük dönüşümü

Türkiye’nin enerji alanında attığı adımlar dünya medyası tarafından yakından takip ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Filyos’ta düzenlenen Karadeniz gazı devreye alma törenine katılması da manşetlere taşındı. İşte bazı önemli noktalar:

ENERJİ HEDİYESİ
Bloomberg/ABD: “Türkiye seçim öncesi enerji hediyesi için zemin hazırlıyor” başlıklı haberde, doğalgazın Türkiye’nin yıllık 53 milyar metreküp olan mevcut tüketiminin yaklaşık dörtte birini karşılamaya yeteceğine dikkat çekildi.

ArabNews/Suudi Arabistan: Haberde, “Gaz sahasından üretilecek gaz, Türkiye’nin iç talebinin yüzde 25 ila 30’unu karşılayabileceği için Türkiye enerji sektörünün gelişmesine ve ekonominin büyümesine önemli katkı sağlayabilir.”
Finans Zamanları/İngiltere: Siteyi “Türkiye’nin en iddialı elektrik üretim projesi” olarak nitelendirdi.
Kathimerini/Yunanistan: Türkiye’nin önemli projelerine dikkat çekildi. Beşinci nesil savaş uçakları TCG Anadolu ve Togg’dan sonra doğalgazın indiği yazıldı.

ÖNEMLİ BİR BAŞARI ÖRNEĞİ
Handelsblatt/Almanya: “Türkiye Avrupa’nın enerji merkezi olmak istiyor” başlığı açıldı. “Türkiye tarihinin en önemli enerji projelerinden biri” olarak adlandırılan haberde, “Bu gelişme Erdoğan ve AK Parti’nin başarılarının önemli bir örneğidir” ifadelerine yer verildi.

Yoruma kapalı.