Bartın’da maden ocağında patlama: 2 ölü, 20 yaralı, yer altında mahsur kalanlar var

Bartın'da yaralı madenci

Kaynak, (*20*)Getty Images

14 Ekim 2022, 21:37 +03

Güncelleme 2 dakika ilkin

Bartın’ın Amasra ilçesinde Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Kurum Müdürlüğü’ne bağlı maden ocağında akşam saatlerinde bir patlama meydana geldi.

Patlamanın arkasından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Bartın’a giden İçişleri Bakanı Süleyman Asil burada yapmış olduğu açıklamada 14 kişinin yaşamını kaybettiğini duyurdu.

Asil, yedi kişinin de hastanede tedavi gördüğünü deklare etti.

Bakan Asil açıklamasında “Hakikaten üzüntü duyduğumuz ve söyleyeceklerimizi de paylaşmaktan üzüntü duyduğumuz bir tabloyla karşı karşıyayız. 110 kardeşimiz çalışıyordu. Bir kısmı kendisi çıktılar, bir kısmı kurtarıldı. Riskli bölgede 49 kardeşimiz vardı. Hastaneye 21 kardeşimiz intikal etti. Maalesef 14 kardeşimiz yaşamını yitirdi. 7 kardeşimiz hastaneye intikal halinde,” ifadelerini kullandı.

Bakan Dönmez: İlk değerlendirmelere gore patlamanın sebebi grizu

Bakan Asil’dan sonrasında açıklamalarda bulunan Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ilk değerlendirmelere gore patlamanın sebebinin grizu bulunduğunu belirtti.

Dönmez “Bugün saat 16-24 vardiyasında patlama hadisesi meydana geldi. Yaralılarımız var. Galerilerimizde havalandırma çalışıyor. Herhangi bir eksikliğimiz yok. Başımız sağolsun diyorum. İçeride devam eden yangın yok. Müdahale eden arkadaşlarımız deneyimli,” dedi.

Bartın Valisi Nurtaç Arslan, patlamadan sonrasında yapmış olduğu ilk açıklamada yer altında mahsur kalan madenciler bulunduğunu belirtmişti.

Arslan, ilk bilgilere gore yer altında 49 kişinin bulunduğunu söylemişti.

TSİ 18.15 sıralarında meydana gelen patlama sonrası maden ocağına sıhhat ve itfaiye ekipleri sevk edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın Bartın’a gidecek

Bartın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bartın’da maden ocağında meydana gelen patlama sebebiyle yarınki Diyarbakır programını iptal etti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından meydana getirilen açıklamaya gore, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessesesinde yaşanmış olan maden ocağı patlaması sebebiyle yarın Diyarbakır’a yapacağı ziyareti ileri bir tarihe erteledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yarın Bartın’a giderek kurtarma çalışmalarını yerinde koordine edeceği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, maden patlamasıyla ilgili Twitter hesabından da şu açıklamalarda bulunmuş oldu:

“Bartın’ımızın Amasra ilçesinde meydana gelen maden patlamasında yaşamını kaybeden kardeşlerimize Tanrı’tan rahmet, yakınlarına sabır niyaz ediyorum. Yaralanan kardeşlerime de acil şifalar arzuluyorum.

“Vaka sonrası hızlıca başlamış olan arama kurtarma başta olmak suretiyle, patlama ile ilgili tüm mevzularda tüm kurumlarımız çalışmalarını titizlikle sürdürmektedir. Emekleri yerinde uygulamak ve denetlemek amacıyla üç bakanımız, verdiğimiz yönerge üstüne bölgeye intikal etmiştir. Ben de yarınki Diyarbakır programımı iptal ederek inşallah Amasra’ya geçecek, tüm emek harcamaları yerinde koordine edeceğim.

“Bölgedeki tüm sıhhat ekiplerimiz, hastanelerimiz yaralı kardeşlerimiz için seferber edilmiştir. Mevcut tesislere ilave olarak Sıhhat Bakanlığımız bölgede bir acil müdahale ünitesi kurmuştur. İhtiyaç halinde yaralılarımızı sevk amacıyla ambulans uçaklarımız hazırdır. Patlamayla ilgili lüzumlu soruşturma başlatılmış, 3 savcımız göreve getirilmiştir. Soruşturma tüm boyutlarıyla devam etmektedir.

“Meydana gelen bu üzücü hadiseyle ilgili bir tek resmi kurumlarımızın açıklamalarının dikkate alınması, provokatif ve dezenformasyon içeren art niyetli içeriklere saygınlık edilmemesi gerekmektedir. Dileğimiz can kaybının daha çok artmaması, madencilerimizin sağ salim kurtarılmasıdır ve tüm çabalarımız bu yöndedir.”

Bozdağ: Hadise tüm boyutlarıyla soruşturulacaktır

Hakkaniyet Bakanı Bekir Bozdağ, Bartın’ın Amasra ilçesinde Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Kurum Müdürlüğü’nde yeraltında meydana gelen patlamayla ilgili izahat yapmış oldu.

Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamasında Bakan Bozdağ, “Amasra’da maden ocağındaki patlama sebebiyle yaralanan ve madende mahsur kalan işçilerimize/ailelerine büyük geçmiş olsun. Yaralı işçilerimize acil şifalar arzuluyorum. Madende mahsur kalan işçilerimize ulaşmak, onları sağ ve salimen kurtarmak için emek harcamalar devam etmektedir. Devletimiz, tüm olanak ve kabiliyetlerini seferber etmiştir. Madende mahsur kalan işçilerimizin sağ ve salimen kurtarılması hepimizin en büyük dileğidir. Patlamayla ilgi Amasra Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlatmıştır. Hadise tüm boyutlarıyla soruşturulacaktır,” ifadelerini kullandı.

Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı, patlamayla ilgili soruşturma başlattı.

Başsavcılık, vakayla ilgili 3 savcının görevlendirildiğini duyurdu.

AFAD’ın hatalı paylaşımı tepki çekti

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), patlamanın trafo kaynaklı bulunduğunu deklare etti, sonrasında bu tweetini kaldırdı.

AFAD hesabından akabinde atılan tweette patlamanın trafo kaynaklı olduğu bilgisinin sehven paylaşılmış olduğu ifade edildi.

Kurtulan işçi: Göz gözü görmedi

(*2*)

Kaynak, (*20*)Getty Images

Bartın’daki madende yaşanmış olan patlama üstüne ilk izahat Bartın Valiliğinin Twitter hesabından yapılmış oldu.

Açıklamada “Amasra Taşkömürü İşletme Müessesinde saat 18:15 sularında -300 kotunda hemen hemen sebebi belli olmayan kısmi bir patlama meydana gelmiştir. Vaka yerine tüm ekiplerimiz seferber edilerek lüzumlu çalışmalara başlanmıştır,” ifadeleri kullanıldı.

Bartın Valisi Nurtaç Arslan maden ocağında yapmış olduğu açıklamada, “-300 kotunda 44 şahıs, -350 kotunda da 5 şahıs var. 8 şahıs kendi imkanlarıyla kurtarıldı. Tüm ekiplerimiz seferber. Şu an 6. yaralımızı çıkarıyoruz” dedi.

Nurtaç Arslan, ek olarak maden ocağından çıkan bir işçi ile konuştu.

İşçi “Hiçbir şey bilmiyoruz. Toz-duman oldu, ne işe yaradığını bilmiyoruz. Kendi imkanlarımla çıktım. Patlama büyük olasılıkla de tam olarak, şu demek oluyor ki biz birazcık geride olduğumuzdan dolayı bir tek tazyik oldu. Basınçtan dolayı toz hacmi oldu, göz gözü görmedi,” dedi.

İletişim Başkanlığı, olayın aydınlatılması ve sebebinin tespit edilmesine yönelik incelemelerle, mahsur kalan maden işçilerimizin kurtarılması için çalışmaların sürdürüldüğünü deklare etti.

Yapılan açıklamada, “Lüzumlu bilgiler, ilgili kurumlar tarafınca tertipli olarak paylaşılmaktadır. Bu açıklamaların takip edilmesi, resmi makamların paylaşmış olduğu bilgiler dışındaki iddia ve spekülasyonlara saygınlık edilmemesi gerekmektedir” denildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla maden ocağı patlamasının yaşandığı Bartın Amasra’ya gidip araştırma yapmak suretiyle bir kurul de oluşturuldu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın başkanlığındaki heyette Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Zonguldak Milletvekilleri Ünal Demirtaş ve Deniz Yavuzyılmaz da yer alıyor.

Siyasetçilerden maden ocağındaki patlamayla ilgili arka arkaya açıklamalar geliyor.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom