Baltık Denizi’nde gizemli uçak kazası

5 Eylül 2022, 05:17 +03

Güncelleme 35 dakika ilkin

Robert Greenall | BBC News

harita

Kaynak, flightradar24

Cessna tipi bir hususi uçak, dün Baltık Denizi’nde Letonya açıklarında esrarengiz bir halde denize düştü.

Uçuşa İspanya’nın güneyinden başlamış olan uçağa, uçuşundaki gariplikler sebebiyle görevlendirilen NATO uçakları birlikte rol aldı.

Yetkililer, içinde dört şahıs bulunmuş olduğu kabul edilen uçağın Almanya’nın Köln kentine inmesi gerekirken Baltık Denizi’ne ilerlediğini deklare etti.

Uçağa birlikte rol alan NATO pilotları ve uçağı takip eden İsveçli yetkililer, kokpitte kimsenin görülmediğini belirtti.

Letonya Sivil Havacılık Kurumu “İspanya’dan Köln kentine gitmek için havalanan uçak, sonrasında rotasını değiştirdi. Hava trafik kontrolörlerimiz kokpitle kontakt oluşturmayı başaramadı” dedi.

Cessna 551 tipi uçağın sahibi İspanya’da olsa da uçağın kendisi Avusturya’da kaydedilmişti.

Pazar günü mahalli saatle 13:56’da kalkan uçak 18:37’de düştü.

Alman Bild gazetesi uçağın kalkış sonrasında kabinde tazyik problemi bildirdiğini fakat İberya yarımadasından ayrıldıkdan sonrasında tekrar kontakt kurulamadığını yazdı.

Letonya’nın Ventspils kenti açıklarında uçağın düşmüş olduğu noktaya Letonya, İsveç ve Litvanya’dan kurtarma ekipleri gitti.

AFP’ye konuşan İsveçli arama ve kurtarma ekibinin lideri Lars Antonsson, uçağın yakıtı bittiği için düştüğünü ve kaza yerinde herhangi bir insan kalıntısı bulunmadığını deklare etti.

Antonsson “Kurtarma ekipleri kazaya neyin niçin bulunduğunu anlamamızı sağlayabilecek hiçbir bulguya ulaşamadı” dedi.

Yoruma kapalı.