Bakan Soylu: Erzurum’da ilk taşı atan FETÖ bağlantılı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TV Net’te yayınlanan ‘Net Görüntü Özel’ programında gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Erzurum’da İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla düzenlenen “Halk Buluşması”nda meydana gelen olaylara ve bazı vatandaşların yaralanmasına ilişkin Soylu, “Erzurum, İstanbul’u örtecek bir iştir. Siyasette ve seçimlerde bu kurallara uymayanlar var” dedi. dedi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) nerede miting alanı verdiği yerde miting olması gerektiğini ve siyasetin hesap verme zorunluluğu olduğunu vurgulayarak, “Erzurum’a gittiniz, miting olmayacak yerde miting yaptınız. En büyük yalan budur. dünyada ve dolandırıcıdır. İBB’nin başında şerefsiz bir adam. Dünyada bu kadar ahlaksızlık yapan, siyaseti suiistimal eden, demokrasiyi bu kadar suiistimal eden başka bir yapı yoktur.” o ifadeleri kullandı

Bakan Soylu, mitingin Esnaf Buluşması adı altında düzenlendiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gösteri olması gereken yerde yapılmazsa oraya da gelip provokasyon yapacaklar. Provokasyonu Ekrem İmamoğlu kışkırttı. Oradaki provokasyonu yapanları bulmak bugün bizim görevimiz. 21 kişiden 16’sı” tespit edilen kişiler tutuklandı.Böyle bir mağduriyet çıkarmaya çalışıyorlar ama Ekrem İmamoğlu devletin gücünü bilmiyor.Beklenen “Birdenbire gelişen bir olay mı var? Muhtar seçimlerinde bile ani olaylar olabiliyor, aklımızı karıştıran tek bir kişi var, o da astsubay.

Böyle bir gösterinin provokasyona açık olduğunu öne süren Soylu, polisin olaya müdahale etmediği iddialarının yalan olduğunu söyledi.

Bu tür toplumsal olaylarla ayakta kalmaya çalıştıklarını belirten Soylu, “Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş ve Kılıçdaroğlu arasında kavga çıkıyor. ‘Ne yaparsam yapayım öne çıkıyorum’ diyorlar. Anladığım kadarıyla bir şeyleri saklamaya çalışıyorlar”. dedi.


“İstanbul’daki mitinge halk geldi”

Partisinin İstanbul mitinginde hissedilen coşkuya dikkat çeken Bakan Soylu, “Öncelikle bunda başkanımızın etkisi var. Polisi tebrik ediyorum. İnsanlar bu mitinge yürüyerek geldi. Bu sahiplenmedir. Gösteriye gelin ama bir pozisyon gösterin.’ Bu pozisyon ‘Aslanıma sahip çıkacağım’ diyor.” dedi.

Batı medyasının seçime yönelik tavrına değinen Soylu, şunları kaydetti:

“Tayyip Erdoğan büyük devrimler yaptı. Türkiye bu anlamda yepyeni bir aşamaya geldi. Batı’da Erdoğan’ı seçimlerde bile hedef alıyorlar. Bunları Amerika finanse ediyor. Türkiye bu oyunu değiştirdi. Seçimleri tüm “Amerika ile birlikte yapıyoruz” ve uzantıları Bu seçim güle güle Kemal’le bir seçim değil Bu seçim Akşener’le kendi kendini yok eden bir seçim değil Bu seçimin öznesi içeride değil bu seçimin öznesi dışarıda ABD istiyor Türkiye bununla başa çıkmak için burada terör örgütü kuruyor. Şimdiye kadar HDP. Amerika bu işin himayesi altında.”


“Türkiye’nin artan etki alanı rahatsız edici”

Bakan Soylu, Türkiye’nin yıllardır çözülemeyen sorunları çözdüğünü, terörle mücadelede ilerleme kaydettiğini ve terörün altyapısını besleyen örgütleri tasfiye ettiğini söyledi.

Türkiye’nin büyüyen etki alanının uğursuz olduğunu vurgulayan Soylu, şunları kaydetti:

“Bu Amerika’ya yakışır mı? Mavi Vatan’ı Türkiye kurdu. Türkiye’nin politikası onları korkutuyor. Binlerce kilometre ötedeki ülkelere İHA’lar, SİHA’lar vererek operasyonlarını bozdu. PKK ve PYD’yi bu seçimlere kasten soktular. Amerika bunu yaptı. Bunu Amerika yaptı.” “Apo ve Selo’yu serbest bırakacağım” diyorlar. Belediye ellerindeyken 26 yerde özerklik ilan ettiler. Şimdi iktidara ortak olmak istiyorlar. Bütün bunlar Türkiye’nin gözü önünde alenen oynanıyor.”


“Kaçak işi kimse yapamaz, yapmayacağız”

Bakan Soylu’ya seçim güvenliği ve seçim sonrası yaşanabilecek provokasyonlar sorulduğunda, “Kimsenin şımarmasına izin vermeyeceğiz. Siyaset yapan cumhurbaşkanı adayı ‘seçimi kazanırsan gitme’ der mi? ‘?Sayın Kılıçdaroğlu’nun böyle bir aklı yok merak etmeyin taşırsa kurmaya gücü yeter’ diye cevap verdi.

Soylu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik kaset iddialarına ilişkin soruyu şöyle yanıtladı:

“Kılıçdaroğlu’nun bu konularda büyük bir hayal gücü var. Türkiye Cumhuriyeti’nin böyle bir oyunu yok. O öyle sanıyordu ama Türkiye Cumhuriyeti’nin böyle bir planı yok. Bunların hepsi geçmişte yapılan şeylerdi. Bugünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin de böyle bir planı yok.” onun öyle bir işi yok.Devlet böyle çalışmıyor.Devletin nasıl çalıştığını bilseler belediyeyi bilirler.”


“Kararsızların önemli bir kısmının sandığa gitmeyeceğini düşünüyorum”

Türkiye’nin 2010’dan bu yana bir yolda ilerlediğini belirten Soylu, “52’ye 48’lik iki blok var. Zaman zaman değişiyor ama kritik bir şey olmadıkça değişmiyor. Kararsızlar sandık başına gitmeyecek” dedi. dedi.

Seçimlerden toplam 601 bin kişinin sorumlu olduğunu vurgulayan Soylu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Takviye de alabiliriz. 7-8 bölgede toplantılar yaptık. Deprem bölgesi sorumluluğumuz var, YSK’nın gerekli gördüğü yerlere konteynırları kurduk. Oy pusulalarının basımı, kamera sistemleri bizim sorumluluğumuzda. okulların durumu, jeneratörlerin çalışması… Tüm kameralar tek tek kontrol ediliyor. Bence seçimler geçecek ve herkes kabul edecek.”

Yoruma kapalı.