Bakan Çavuşoğlu’ndan New York’taki Türkevi’ne yapılan saldırıyla ilgili açıklama

Ortaya çıkan karışık sonuçlara göre AK Parti Antalya Milletvekili seçilen Çavuşoğlu canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı ve değerlendirmelerde bulundu.

Terör örgütlerinin siyasette yeri olmadığını belirten Çavuşoğlu, “Terör örgütlerine bu ülkede yer yoktur. Bunlardan biri 40 binden fazla insanımızı, polisimizi, askerimizi, korucumuzu ve köyümüzü şehit etmiştir. Korucular.Diğeri darbeye kalkıştı,diğeri belli.Sonuçta bu ülkede herkes öldürüldü.Yer var’ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a oy vermeyen seçmenin bu turda Erdoğan’a yoğun ilgi gösterdiğini vurgulayan Çavuşoğlu, “Gençler Türkiye’nin yüzyılına inanıyor” dedi. dedi.

Çavuşoğlu, ikinci tur seçimlerde en büyük rakiplerinin “rahatlık” olduğuna dikkat çekti.

Yurt dışında seçmen katılımının yüksek olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, “Yarın (Yurtdışı oylama) bitiyor, büyük bir artış var. 1 milyon 800 bin oy atıldı, yaklaşık 53.3 milyon 400 bin seçmen var. Bir öncekine göre. Seçimde 400 bin oy kullanıldı. Yurt dışında seçmen sayımız arttı ve yüzde 53’e ulaştık. Şimdiye kadar rekordu. Şimdi tabii ki süre darlığından oy kullanma günleri de kısıtlıydı”. değerlendirmesini yaptı.

Çavuşoğlu, “Bütün terör örgütleri açıktan Kılıçdaroğlu’nu destekliyor. PKK liderleri Kılıçdaroğlu’nu destekliyor. FETÖ’cülerin hepsi Kılıçdaroğlu’nu destekliyor. Bu bir tesadüf mü? Bu bir projenin sonucu, üstün bir aklın yönlendirmesiydi.” Kendilerinden ayrılan siyasetçileri linç etmediklerini söyledi.

Muhalefetin Hür Dava Partisi’ne (HÜDAPAR) yönelik eleştirilerine ilişkin Çavuşoğlu, Kılıçdaroğlu’nun daha önce HÜDAPAR ile ittifak için pazarlık yaptığını ancak anlaşamadıklarını, Millet İttifakı’nın tüm Kürtlerin yanlarında olduğunu söylediğini söyledi.

Çavuşoğlu, CHP’nin Van’da Türk bayrağını dalgalandıramadığına, ancak HÜDAPAR’ın doğu ve güneydoğuda her yerde Türk bayrağı altında görev yaptığına işaret ederek, HÜDAPAR’ın Hizbullah ya da PKK’yı terör örgütü olarak gören herhangi bir terör örgütüyle bağlantısının bulunmadığını vurguladı. düşman olduğunu, kendisinin ve sandık başındaki Kürtlerin baskı altında olduğunu, savaştığını belirtti.

“TÜRKEVİ’YE SALDIRANIN YAKALANMASI ACİL BİR KONUDUR”

ABD’de Türkevi’ne yönelik saldırıyla ilgili olarak Çavuşoğlu, saldırganın henüz yakalanmadığını, görüntülerin olduğunu, yakalanması için yoğun çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Çavuşoğlu, bölgede daha fazla tedbir alındığını, polis noktası kurulacağını ve kurulana kadar bölgede NYPD araçlarının nöbet tutacağını belirterek, saldırının neden yapıldığının bilinmediğini ancak yakalandığında belli olacaktır.

Saldırganın levye üzerinde parmak izine rastlandığını ve yakalanmasının an meselesi olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, “Dışişleri Bakanlığı’nın New York polisi ile birlikte konuyu yakından takip ettiğini görüyoruz. ABD Büyükelçisi (Jeff) Flake son çalışmalarla ilgili mesaj gönderdi, ardından telefonla görüştük ve kendilerine yoğun ilgileri için teşekkür ettik” dedi. dedi.

Ev sahibi ülke olarak ABD’nin diplomatik misyonlarını korumakla yükümlü olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Bu şahsın bir an önce yakalanmasını bekliyoruz. Ek güvenlik tedbirleri, sadece Türkeviler için değil, Türkiye için güvenlik tedbirleri talep ettik. ABD’deki diğer misyonlarımız, büyükelçimiz, dostlarımız.” Ankara’dan da yakından takip ediyoruz.” dedi.

“MİLYONLARCA SURİYELİYİ REJİM KONTROLLÜ BÖLGELERE GÖNDERECEĞİZ”

Çavuşoğlu, Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’deki 10 milyon Suriyeli ile ilgili açıklamalarına ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“Mültecileri geri gönderebiliriz” diyebilir. Mültecileri geri göndermeye başladık ve geri göndermeye çalışıyoruz ama dürüst olalım. Türkiye’de 10 milyon Suriyeli yok. BM, yaklaşık 3,7 milyon Suriyeli olduğunu açıkladı. Neden yalan söylüyor “10 milyon” diyor ki Kılıçdaroğlu Bey neden buna ihtiyacınız var? Türkiye’yi yönetmeye talip olan herkesin bildiği bir konuda yalan söylememeli, ortada net resmi veriler varken çarpıtılmamalı.”

Çavuşoğlu, kendilerine göre Suriyelilerin büyük bir kısmının gönderilmesi gerektiğini ancak yüzde 100’ünün geri dönmeyeceğini ve söylemlerinin çarpıtıldığını söyledi.

Çavuşoğlu, Suriye yönetimine taahhütte bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Milyonlarca Suriyeliyi rejimin kontrolündeki bölgelere göndereceğiz. Bunun için dışişleri bakan yardımcıları düzeyinde bir komisyon kurulmasına karar verdik. Yol haritası üzerinde çalışacaklar. Bu komisyon bünyesinde, çalışma grubu bünyesinde” , tabii ki “Milli Savunma Bakanlığımız (Bakanlığımız), istihbaratımız ve İçişleri Bakanlığımız. Biz ancak Suriye ile angaje olabilir ve onları (Suriyelileri) Suriye yönetiminin kontrolündeki bölgelere gönderebiliriz.”

PKK’nın kuzeydoğu Suriye’de de olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, “PKK’yı buradan temizlemek için birlikte çalışacağız. Arkasında kimin olduğu, ABD veya Fransa fark etmez. Bizi ilgilendirmez.” Oradan Terör koridoru oluşmasını engelledik.Kılıçdaroğlu, “Buradan. “Emekli olunca kaç tane göndereceksin? Yine milyonlarca göçmen kapımıza gelecek. Çatışma çıkacak. Yine milyonlar kapımıza gelecek.” o ifadeleri kullandı

Çavuşoğlu, Suriye yönetimiyle iş birliği yaparak oraya gidenlerin sağlık, eğitim, barınma, gıda ve enerji gibi ihtiyaçlarını Körfez ve Arap ülkeleri, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’nin desteğiyle sağlamaları gerektiğini dile getirdi. bunlar, insanlar geri dönecek.

Çavuşoğlu, bu konuda kararlı olduklarını ancak bunun ırkçı bir yaklaşımla yapılmaması gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Türkiye’de çok sayıda Suriyeli var. Çok sayıda Suriyelinin Suriye’ye dönmesi bekleniyor. Bunun için bir yol haritası üzerinde çalışıyoruz. Kendi imkanlarımız ile 100 bin Suriyeliyi ve 1 milyon Suriyeliyi güvenli bölgelere göndermek için çalışma yaptık. Suudi, Katar ve BAE gibi ülkeler de onları destekliyor. Burada barınaklara ihtiyaçları var. Gerçekçi olalım. Bunları insani ve akılcı yöntemlerle iade etmeliyiz. Bu ırkçılıkla, nefret söylemiyle ve siyasi popülizmle olmaz.”

İleride Suriye yönetimi ile liderler düzeyinde bir görüşme planlandığını belirten Çavuşoğlu, dışişleri bakan yardımcıları düzeyinde kurulacak komisyonun yol haritası üzerinde çalışacaklarını ve önümüzdeki günlerde liderler düzeyinde bir görüşme yapılacağını söyledi. Bunun üzerine hazırlandı.

Yoruma kapalı.