Bakan Çavuşoğlu: “Savaş varken de diplomasi devam ettirilebilir”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak suretiyle Romanya’nın başkenti Bükreş’e geldi. NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın düzenlenmiş olduğu Bükreş’te Aspen Enstitüsü -Alman Marshall Vakfı Forumu’na katılan Bakan Çavuşoğlu mühim açıklamalarda bulunmuş oldu. Bu süreçte, Avrupa – Atlantik güvenliğini daha kuvvetli hale getirmek suretiyle atılacak adımlar mevzusunda karar alabilmek için bir araya geldiklerini belirten Bakan Çavuşoğlu, Ukrayna’daki harp sebebiyle yaşanmış olan besin ve enerji krizinden bahsetti. Ülkeleri tehdit eden sorunlara nereden gelirse gelsin kesinlikle kolektif bir cevap verilmesi icap ettiğinin altını çizen Bakan Çavuşoğlu, bu mevzuda seçici olunmaması icap ettiğini aktardı.

Terör saldırıları gündeme getirildi

Bakan Çavuşoğlu: “Harp varken de diplomasi devam ettirilebilir” | Video

Terör saldırılarından da bahseden Bakan Çavuşoğlu, “Terör, Madrid’deki NATO Zirvesi’nde kabul edilen stratejik konsept içinde de başlıca iki tehditten biri olarak kabul edildi. Şunu da unutmayalım, NATO’nun beşinci maddesi 9 Eylül’den sonrasında bir kere uygulandı. Müttefikler, Türkiye’nin de yanında olmalıdır. Türkiye’nin, terörün en fazla hedef almış olduğu bağlaşık olduğu da unutulmamalıdır” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’NİN, TAHIL ANLAŞMASI’NDAKİ ROLÜ

Rusya-Ukrayna cenginde, Türkiye’nin Ukrayna’ya verdiği yardımları da belirten Bakan Çavuşoğlu, “Bir taraftan, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini kuvvetli bir halde desteklemeye devam ediyoruz, bir taraftan da araç-gereç yardımı yapmayı sürdürüyoruz. Hem de söz mevzusu çatışmanın başka bir yere taşmasını engellemek ve gerilimleri de azaltabilmek için de oldukça çeşitli adımlar attık” dedi. İstanbul’da imzalanan Tahıl Anlaşması’nın süresinin uzatılmasının önemini bir kez daha vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, karşı karşıya görüşmeler kapsamında Türkiye’nin tutsak takası dahil tarafların bir araya getirilmesi ve diplomatik yolların kullanılması mevzusunda mühim bir yere haiz bulunduğunu söylemiş oldu.

Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin Türkiye tarafınca sıkı şekilde uygulanarak Karadeniz’deki gerilimin önlendiğini de açıklayan Bakan Çavuşoğlu, Boğaz’daki denetimlerin sürdüğünü ve Türkiye üstünden Rusya’ya ilişik hiçbir uçağın Suriye’ye gitmediğini belirtti. Konuşmasında tüm taraflara seslenen Bakan Çavuşoğlu, Belarus ve Rusya’ya da itidalli olma çağrısında bulunmuş oldu.

SAVAŞIN ETKİLERİ DİĞER KOMŞU ÜLKELERDE DE GÖRÜLÜYOR

Rusya-Ukrayna savaşının, komşu ülkeleri de etkilediğini ve bilhassa Moldova ile Gürcistan’ın savaşın bedellerini ağır ödediğini belirten Bakan Çavuşoğlu, “Yalnız kınamakla problemi çözmek yada çözmek mümkün değil. Dolayısıyla kesinlikle harekete geçmemiz gerekiyor. Adil bir halde barışın tesis edilmesini sağlamak gerekiyor. Bilhassa de Ukrayna için adil bir barışa gerekseme var. Tam olarak hepimiz de bunu halletmeye çalışıyoruz. Türkiye olarak bizim halletmeye çalıştığımız şey bu. Dolayısıyla harp ve diplomasi aynı anda yapılabilir diye düşünüyoruz. Harp varken de diplomasi devam ettirilebilir” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği’nin (AB), Ukrayna mevzusunda Türkiye ile istişare yapmadığını ifade eden Bakan Çavuşoğlu, Avrupa’da güvenliğin sağlanabilmesi için birlik ruhunun tekrardan ortaya çıkarılması icap ettiğini söylemiş oldu. AB’nin, Balkanlar’dan Gürcistan’a genişleme sürecinin tekrardan canlandırılması icap ettiğini belirten Bakan Çavuşoğlu, bu kapsamda Türkiye, Ukrayna ve Moldova’nın da genişleme kapsamında olması icap ettiğinin altını çizdi. Tahıl Anlaşması’nın başarısından ve AB’nin bu anlaşmada Türkiye ile emek vermesi halinde küresel ortamda ulaşacağı etkinin öneminden bahseden Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin güvenlik ve istikrar elde eden bir erkek oyuncu olmaya devam edeceğini bildirdi.

Yoruma kapalı.