Bakan Bilgin: Yeni istihdam oluşturmayı öngören her projenin yanındayız

Bakan Alim: Yeni istihdam oluşturmayı öngören her projenin yanındayız – Günün Haberleri

Bakan Bilgin: Yeni istihdam oluşturmayı öngören her projenin yanındayız

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde Nursan Tüm ortaklık ile Türkiye İş Kurumu içinde düzenlenen İşbaşı Eğitim Programı Töreni’nde konuşan Bakan Alim, asgari ücret düzenlemeleriyle emeği koruyacak önlemler aldıklarını söylemiş oldu.

Türkiye’nin büyümesi için istihdamın artması icap ettiğini belirten Alim, “Sanayide istihdam oluşturacak her girişimi destekliyoruz. Değişimin bir yönü ekonomidir, ekonominin sağlayacağı imkanlardır, kaynaktır, yatırımdır, yatırımın finansmanıdır, tasarruftur, yatırımların üretime dönüşme sürecidir fakat öteki yönü de insanların bu sürece katılımıdır, emeğin bu süreçteki rolüdür. Emeğin bu süreçte oluşturacak katma kıymet ve onun toplumsal paylaşım sürecinde elde etmiş olduğu paydır” diye konuştu.

“Yeni istihdam oluşturmayı öngören her projenin yanındayız” diyen Bakan Alim, “Türkiye Cumhuriyet Devleti, toplumsal bir devlet. Asgari ücret, adı üstünde asgari düzeydeki ücrettir, bunu yukarıya çekmek endüstri toplumu içinde sadece örgütlülükle ve sendikal özgürlüklerin kullanımıyla ilgilidir. Sendikal özgürlükler ne kadar kullanılıyorsa, ne kadar genişliyorsa asgari ücretin üstünde ücret seviyesini belli bir aşamaya doğru tırmandırmak mümkündür. Bu da emekçilerin, çalışanların üretimden daha çok hisse almasını sağlayacak bir mekanizmadır. Demokrasi bu şekilde bir şeydir, demokrasi toplu sözleşmenin olduğu, sendikal özgürlüklerin olduğu yerdir, demokratik cemiyet bunların üstünde yükselir, bunun için biz buna fazlaca ehemmiyet veriyoruz. Çalışanların özgürlüklerine saygı duyan işverenlerin, çalışanların ürettiği, işletmelerin ürettiği kıymeti çalışanlarla paylaşan işletmeleri bunun için saygıdeğer buluyoruz” ifadelerini kullandı.

“ASGARİ ÜCRET DÜZENLEMELERİYLE EMEĞİ KORUYACAK ÖNLEMLER ALDIK”

İhracata dayalı büyümenin Türkiye’nin mesele çözme kabiliyetini artıracağını belirten Bakan Vedat Alim, “Dışarıdan geçirme edilmiş enflasyonun payını da dikkate almak lazım. Tüm bunlar iyi mi aşılacak? Büyülü bir sopa yok, sihir bizim ellerimizde, emekçilerimizin ellerinde, işletmelerimizin rasyonel yönetiminde, yatırımlarında, büyümelerinde. Bunlara destek vermek bizim görevimiz. Emek verme Bakanlığı olarak da bizim üstümüze düşen bir mesuliyet var. Bu bakımdan biz sanayide istihdam oluşturacak her girişimi destekliyoruz. Bu mevzuda iki uygulama içindeyiz. Birisi üretim sürecine katılım programı başlığında direkt doğruya işletmelere iş gücü desteği veriyoruz. İstihdamı destekleyen öteki projemiz de işbaşı eğitim projesi. Bugün de bunu gerçekleştiriyoruz. Burada işletmelerimize eğitim sürecine kattıkları emekçilerin istihdam edilmesi şartıyla, belli bir düzeyde istihdam edilmesi şartıyla, o programların finansmanını biz gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.
Bakan Alim ve Nursan Yönetim Kurulu Başkanı Kağan Yamakoğlu işbaşı eğitim programını tamamlayan işçilere belgelerini verdi.

Araştırma projelerine büyük destek

Araştırma projelerine büyük destek

Yoruma kapalı.