Avuç dolusu mermi, genel af ve üç damar projesi

Partiler milletvekili aday listelerinde son rötuşları yaparken, cumhurbaşkanı adayları parti sonrası mitinglere odaklanmalıdır. Siyasi tartışmaların, münakaşaların ve şovların dozu her zaman daha yüksektir. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun ayakkabısıyla seccadeye bastığı tartışması unutulurken, Parti Genel Başkanı İyi Akşener çarşamba günü Meclis grup toplantısında etrafa avuç dolusu kurşun saçarak bu seçimlerin unutulmazları arasında yer alacak bir siyasi şov yaptı.
HDP’li Sakık dün Kılıçdaroğlu’nu öldürdü “Kapalı kapılar ardında konuşulanlar” kamuya açıklama talep etti. Partisinin önümüzdeki dönemde “genel af”ı görüşeceğini ve Öcalan dahil herkese “özgürlük” vereceğini sözlerine ekledi. Bu satırlar yazılırken GP Genel Başkanı Davutoğlu, “Meclis’e böyle giderseniz üçüncü bir damar olur. Meclis’e baktığınız zaman 300 Milletvekilinin çoğu solcudur” dedi. – laik, ikinci çoğunluk milliyetçi kanatta, muhafazakar kanatta daha az temsil varsa bu bir dengesizliktir” demişti önceki gün.

***

Avuç dolusu kurşun, kapalı kapılar ve üç damar Kılıçdaroğlu koalisyonunun krizlerine tekabül ediyor. Asıl sorun, Altı Levha’nın milliyetçi, muhafazakar ve sol hareketlerinin “yeni yüzyılda nasıl bir cumhuriyet” sorusuna cevap bulmakta birleşememeleri ile ilgilidir. Cumhurbaşkanı Erdoğan muhalefetine dayalı bu koalisyon, bazı akademisyenlerin yaptığı “tarihsel toplumsal sözleşme”nin tüm nimetlerine rağmen işlemeyen bir uzlaşma arayışıdır. Genel başkanlar toplantısına rağmen taban tabana zıt talepler seçim tabanında canlılığını koruyor.
Akşener’in öfkesi partide yaşandı çift ​​kayıp ilgili. Kılıçdaroğlu’nun adaylığını şimdilik kabul ettiği için muhafazakar milliyetçi seçmenlerden bir yenilgi aldı. Seçimlerde CHP’nin cumhurbaşkanı adayı göstermesinden bu yana laik sağcı İyi Parti’nin oyların bir kısmını topladığını göreceğiz. Akşener’in en üst düzeyde hakaretlerle dolu konuşması, avuç dolusu kurşun bu büyük çaresizliğin göstergesidir. Kılıçdaroğlu masasında İyi Parti HDP’nin ardından üçüncü sırada. İyi Parti’den İnce ve partisine geçiş, Altı Levha’daki milliyetçi damar krizini aşmanın zorluğunu gösteriyor.

***

PKK ve HDP fraksiyonları da ideolojik ve siyasi iddialarını 14 Mayıs seçimlerinde ortaya koyma niyetindedir. Kandil’in Kılıçdaroğlu’na yaptığı “destek” mesajları yetmezmiş gibi HDP’li Sakık, “Kapalı kapılar ardında konuşulanları açıklayın” çağrısında bulundu. HDP çizgisinin taleplerini daha açık tartışma arzusu, İttifak Milletini daha çok solun ideolojik gündeminin belirlemesi anlamına geliyor. Bu programın sistemi “değiştirme” iddiası AK Parti’nin yirmi bir yıllık dönemiyle sınırlı değil. “İki kurucu halk” Cumhuriyeti sıfırdan kurmaktan bahsediyorlar.
“Muhafazakarlar” muhalefet masasında en zayıf olanlardır. Ancak DEVA kendisini muhafazakar olarak görmüyor; SP ve GP ise koalisyonlarında siyasi ve ideolojik olarak muhafazakar olma noktasında değiller. Kılıçdaroğlu’nun topladığı bazı muhafazakar isimlere bakmayın, muhalefet iktidara gelirse sol çizginin, CHP’nin ve HDP’nin sesi ve etkisi yüksek olur. “Üç damarı yeniden birleştir” projesinin sefaleti, bazılarının “böyle kasılmadık” diye şikayet etmesiyle devam ediyor.

Yoruma kapalı.