Avrupa’da grev dalgası! İngiltere’de yüz binlerce çalışan greve gitti

Yıllar içinde artan hayat pahalılığı ve enflasyon nedeniyle maaşlarının düştüğünü iddia eden çeşitli sektörlerden 400.000’den fazla çalışan, hükümetin “Bahar Dönemi” bütçesini açıkladığı gün toplu grev yaparak yürüdü.

Protestocular, Londra’nın başkenti Hyde Park’tan ünlü Trafalgar Meydanı’na “Öğretmenler daha iyi bir maaşı hak ediyor”, “Çok çalıştık, çok yorgunuz, çok az maaş alıyoruz” yazılı pankartlarla yürüdüler. Yeterli’. maaş artışı

Ardından gösteriye katılan sendika temsilcileri ve ana muhalefetteki İşçi Partisi milletvekilleri meydanda kurulan sahnede birer konuşma yaptı.

Ülke genelinde yüzbinlerce işçinin katıldığı grev, geçen yıl başlayan grev dalgasının ardından en büyük endüstriyel protestolardan biri olarak kayıtlara geçti.

“OKUL BANYOLARINDAKİ TUVALET KAĞIDI VE SABUNUN SAHİBİ OLMAMALIDIR”

Pratisyen hekimlerin bağlı olduğu İngiliz Tabipler Birliği’nin (BMA) başkan yardımcısı Emma Runswick, ülke genelinde 70 bin pratisyen hekimin grevde olduğunu ve saati 14 sterline çalıştığını kaydetti.

Runswick, doktorların başka ülkelerde daha iyi şartlar ve maaşlarla çalışmak için işlerini bıraktıklarını belirterek, “Hükümet bizi bölmeye çalışıyor ama biz hiç olmadığımız kadar birleştik. Pratisyen hekimlerin yüzde 70’ini temsil ediyoruz. Bize militan diyorlar. bize bencil diyorlar ama biz daha iyisini hak ediyoruz.Birlikte duruyoruz, birlikte vuruyoruz ve birlikte kazanıyoruz.” dedi.

Milli Eğitim Sendikası’ndan (NEU) Annie Morgan, “Öğretmenler sınıflarına yazıcı almamalı, teneffüslerde stresten tuvalette ağlamamalı, tuvalette tuvalet kağıdı sabun almamalı” dedi. okulların tuvaletleri”. dedi.

Öğretmenlerin daha iyi koşulları hak ettiğini dile getiren Morgan, “Bugün eğitimi aksatmıyoruz, öğrencilerimize adaleti savunmayı öğretiyoruz” dedi. dedi.

“HAYAT ZORLUĞUNUN NEDENİ GÖÇMENLER DEĞİL”

İngiltere ve Galler’de 48 sendika ve 5,5 milyon işçinin çatı örgütü olan İşçi Sendikaları Kongresi’nin genel sekreteri Paul Nowak, bugün 500 binden fazla işçinin grevde olduğunu belirterek, “Okullarda kaynak ve personel sıkıntısı yaşanıyor. Bugün (maliye bakanı bahar bütçesini açıklıyor) Jeremy Hunt kamu sektörü, okullar ve ödemeler hakkında hiçbir şey söylemedi.” dedi.

Çalışanların daha iyi koşullar için İngiltere’den ayrıldığına dikkat çeken Nowak, “Hükümet bugün o ofislerde oturmayı hak etmiyor” dedi. ifadesini kullandı.

İşçi Partisi Milletvekili Zarah Sultana da İngiltere’deki Amazon şirketinin çalışanlarının şirket tarihinde ilk kez greve gittiğini belirterek, “Yeterince zenginlik olduğu için geçim sorunu yaşamıyoruz. Sadece süper zenginlere yetecek zenginlik yok. • Devlet, en savunmasız grupları onlarla uğraşmak yerine hedef alıyor. Mali sıkıntının nedeni göçmenler değil, okulları bu şekilde yapan göçmenler değil”. dedi.

“DOKTORLAR DAHA İYİ MAAŞ İÇİN YURTDIŞINA GİDİYOR”

Yürüyüşe katılan pratisyen hekimlerden Sami Siadati, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Luton ve Dunstable Hastanesi’nde çocuk doktoru olduğunu belirterek, “Bugün burada maaşlarımızın fiilen 2008 seviyelerine getirilmesi talebiyle bulunuyoruz. kesintiye uğradık”. dedi.

Pratisyen hekimlerin daha iyi maaş talebiyle işlerinden ayrıldığını belirten Siadati, çok sayıda doktorun daha iyi maaş için yurt dışına gittiğine dikkat çekti.

Siadati, “Çok fazla doktor kaybediyoruz çünkü doktorlar daha iyi maaş için Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelere gidiyor. Bu ülkelere giden doktorlar daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olacak ve iki katı maaş alacaklar. Bu yüzden kaybediyoruz.” bir sürü doktor ve halk, bu yüzden acıtıyor.” o ifadeleri kullandı

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt’ın açıkladığı “Bahar Dönemi” bütçesi hakkında konuşan pratisyen hekim Siadati, “Beklentiler sıfır. Her yıl hayal kırıklığı yaşıyoruz. Bu yıl da bir şeylerin değişmesini beklemiyoruz” dedi. dedi.

“HÜKÜMET ESAS SORUNA DİKKAT ÇEKİYOR VE GÖÇMENLERİ SUÇLUYOR”

Göçmen matematik öğretmeni olduğunu iddia eden Ahmad, ülkedeki eğitim sisteminin birçok sorunu olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Hükümet bu konuda harekete geçmeyi reddediyor. Hükümetin göçmenler hakkında kullandığı dili sevmiyorum. Dikkati asıl sorundan uzaklaştırıp göçmenleri ve sığınmacıları suçluyorlar. İngiltere’nin harika bir matematik öğretmenine ihtiyacı var. Ben çalmadım. kimsenin işi ve ben gerçekten bu topluluğa katkıda bulunmak istiyorum.”

Ahmad, çocukların eğitim bütçesinin ve öğretmen açığının etkilerini hissettiklerini vurgulayarak, “Sınıflardaki öğrenci sayısı, nitelikli öğretmen ve asistan ihtiyacı artıyor.” dedi.

DOKTORLARIN GREVİ SÜRÜYOR

On binlerce pratisyen hekimin ücret artışları ve çalışma koşullarına ilişkin anlaşmazlık nedeniyle 13 Mart’ta başlattığı 3 günlük grev bugün sona erecek. Ancak İngiltere Sağlık Bakanı Steve Barclay ile İngiliz Tabipler Birliği (BMA) arasında devam eden maaş zammı görüşmelerinde henüz bir anlaşmaya varılamadı.

Ülke genelinde UCU’ya bağlı 150 üniversitenin 70 bin çalışanı da ücret zammı anlaşmazlığı nedeniyle 2 günlük grev başlattı.

BBC ÇALIŞANLARI DA GREVDE

Birleşik Krallık’ta bin yerel BBC radyo operatörü, program kesintileri nedeniyle 24 saatlik greve gitti.

BBC, grev nedeniyle bugün BBC One’daki yerel haber yayınlarını iptal etmek zorunda kaldı.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom