Avrupa Uzay Ajansı: İklim değişikliğinin ekonomik hasarı enerji krizinden kat kat fazla olacak

Orman yangını

Kaynak, Getty Images

11 Ağustos 2022, 22:18 +03

Güncelleme bir saat ilkin

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Başkanı Josef Aschbacher iklim değişikliğinin ekonomik hasarının, Avrupa’nın şu anda yaşamış olduğu enerji krizinden kat kat fazla olacağını söylemiş oldu.

Aschbacher, acilen iklim kriziyle savaşım edilmesi icap ettiğini beyan etti.

ESA Başkanı, uzaydan alınan görüntülere nazaran orman yangınlarının, sıcak hava dalgalarının, nehirlerin kurumasının ve yerkürenin ısınmasının iklim kriziyle ilişkili olduğuna dair bir kuşku kalmadığını söylemiş oldu.

Reuters’a konuşan Aschbacher, “Bugünlerde enerji krizinden endişeleniyoruz, endişelenmekte de haklıyız. Fakat iklim krizinin yanında bu oldukca küçük bir problem. İklim kriziyle bir an ilkin savaşım etmemiz gerekiyor” dedi.

Fransa’da bu yıl 57 bin 200 hektardan fazla bir alan orman yangınları esnasında yok oldu.

İspanya’da Temmuz ayı, 1961’den bu yana ülkede yaşanmış olan en sıcak ay olarak kayıtlara geçti.

ABD’nin Utah eyaletindeki Büyük Tuz Gölü ve İtalya’daki Po Nehri’nde su seviyeleri üstün dereceli seviyede düştü.

İngiltere’de ise gelecek günlerde hava sıcaklıklarının 37 santigrat dereceye yükselmesi planlanıyor. Ülkede sıcak havayla ilişkili bir ay içinde ikinci kere sıhhat uyarısı verildi.

Aschbacher, “Durum iyi değil. Daha ilkin asla şahit olmadığımız hava vakaları görüyoruz” diyor.

Havanın yanı sıra yeryüzü de ısınıyor

Tek problem hava sıcaklıklarının yükselmesi de değil. Yeryüzü de giderek ısınıyor.

Aschbacher, ESA uydularının geçtiğimiz haftalarda İngiltere’de 45 aşama, Fransa’da 50 aşama ve İspanya’da 60 derecelik yeryüzü sıcaklığı ölçtüğünü aktarıyor.

ESA Başkanı, “Tüm ekosistemimiz bilim adamlarının beklediğinden oldukca daha süratli bir halde değişiyor. Kuraklıklara ve şiddetli fırtınalara şahit oluyoruz. Bunların tümü iklim krizinin tesirleri” diyor ve ekliyor:

“Kasırgalar da rüzgar hızı açısından eskisine nazaran oldukca daha kuvvetli, bu yüzden de daha oldukca hasara yol açıyorlar.”

Reuters’a konuşan Aschbacher, hava paternlerinde daima dalgalanmalar yaşandığını, sadece böylesine süratli değişimlerin düzgüsel olmadığını konu alıyor.

Aschbacher, bu yıl karşı karşıya olduğumuz hava uyarılarını dikkate almamanın dünyaya bedelinin milyarlarca dolar olacağını söylüyor:

“İnsanlar bir taraftan bu krizle baş edebileceğimizi düşünüyor, öteki taraftan da krizle savaşım etmenin maliyetinin devasa yükseklikte olacağına inanıyor. Yaşadığımız hava olaylarının iklim krizi kaynaklı olduğuna dair hiçbir kuşkum yok.”

Yoruma kapalı.