Atina’dan terör örgütünün eğitim kampına kilit: PKK kaçacak delik arıyor

Türkiye’nin terör örgütleriyle her alanda mücadelesi hız kesmeden devam ediyor. ABD ve Batı’nın desteğine rağmen Türkiye, terör örgütü PKK’nın uzantısı olan Suriye merkezli YPG’ye de saldırıyor. Son olarak Süleymaniye’de YPG lideri Mazlum Abdi’nin konvoyuna insansız hava aracıyla saldırı düzenlendi. Bu ve daha birçok operasyonun ardından PKK militanları Suriye ve Irak başta olmak üzere Avrupa’ya kaçmanın yollarını aramaya başladı. Özellikle son günlerde Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde yaşanan olumlu hava PKK’yı köşeye sıkıştırmaya başladı.

BİREYSEL NEDENLER
Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panayotopulos geçtiğimiz günlerde Türkiye’yi ziyaret etti. Panayotopoulos Salı günü Türkiye’ye yaptığı ziyarette “mükemmel konukseverlik, aile ortamı, olumlu samimiyet” tanımlarını kullandı. Türkiye ile ilişkileri değerlendiren Yunan gazetesi Kathimerini, farklı bir detaya yer verdi. Haberlere göre Atina yönetimi Lavrion Kampı’nı kapatma kararı aldı. Yunanistan Göç Bakanlığı, kampın “yaşam için uygun olmadığı” gerekçesiyle kademeli olarak kapatılacağını duyurdu. Türkiye, söz konusu kampta PKK’lı teröristlerin bulunmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Kampın kademeli olarak boşaltılmasına başlandığı ve kararın Türkiye’yi sevindirecek bir adım olacağı basına yansıdı. Ankara, dış ve güvenlik politikası konularında taviz vermemesinin meyvelerini topladığı bir döneme girdi.

NATO’DAN HAREKET
Türkiye, İsveç’in teröre verdiği destek nedeniyle NATO’ya katılmasını onaylamadı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg bile geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamayla Türkiye’nin tezlerini haklı çıkardı. PKK ile mücadelenin İsveç’in “sokaklarında devam eden organize suçla mücadelesine” de yardımcı olacağını belirten Stoltenberg, “İsveç gibi bir ülkede bu terör örgütleri ile uyuşturucu kaçakçılığı ve organize suçlar arasında yakın bir bağ olduğunu biliyoruz” dedi. Yine NATO’nun baskısı altındaki İsveç, bu konudaki yasalarını değiştirdi. Şimdi Türkiye, İsveç’ten teröristlerin iadesi gibi konularda somut adımlar bekliyor.

FRANSIZ BASINININ İSYANI
isveçte PKK militanlarının bağış adı altında haraç toplamasını da engelliyor. Fransa’dan da benzer bir adım geldi. Fransa’da PKK terör örgütünün 11 üyesi, örgüte mali destek sağlamak ve zorla üye temin etmek suçlarından yargılanıyor. PKK’ya her fırsatta sahip çıkan Fransa’daki olayı haber yapan Fransız basını da militanlara düşman oldu. Haberde PKK’lılara şantaj yapıldığı ve şantaj yoluyla para topladıkları iddia edildi.

YPG LİDERİ MAZLUM ABDI’NİN KONVOSU VURULDU
ASKER sığınaklarında sığınacak yer ararken, önceki gün terör örgütü YPG elebaşı Mazlum Abdi’nin konvoyu Irak’ın Süleymaniye kentinde kurşunlandı. Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’nda patlama meydana geldi. Hedeflenen konvoyda teröristin lideri Mazlum Abdi ile birlikte üç ABD askerinin de bulunduğu, ancak can kaybı veya yaralanmanın bildirilmediği bildirildi. ABD’de yayınlanan Wall Street Journal (WSJ) gazetesi de ABD destekli terör lideri Abdi’ye yönelik insansız hava aracı (İHA) operasyonu yapıldığını yazdı. Patlama, Türkiye’nin Türk hava sahasını Süleymaniye’den uçuşlara kapatmasından günler sonra meydana geldi.

QUAD ZİRVESİ GÜNDEMİNDE
Türkiye’nin terör örgütü PKK/YPG ile mücadelesi Suriye ve Irak’ta devam ediyor. Türkiye, Rusya, İran ve Suriye arasında son dönemde gerçekleştirilen dörtlü zirvelerin ana gündem maddelerinden biri de terör örgütü PKK/YPG ile mücadele. Türkiye, Suriye’nin toprak bütünlüğünün altını çiziyor ve terör örgütü PKK/YPG’ye karşı ortak mücadeleye vurgu yapıyor.

Yoruma kapalı.