Arap ülkelerinden İsveç’te Kur’an-ı Kerim yakılmasına peş peşe tepki

Umman Dışişleri Bakanlığından meydana getirilen yazılı açıklamada, İsveç’te Kur’an-ı Kerim yakan aşırılık yanlılarının; Müslümanların duygularına ve mukaddes değerlerine yönelik sertliği ve nefreti körükleyen bu tür provokatif eylemlerinin kınandığı ifade edildi.

Açıklamada aşırılık ve nefret ideolojisini körükleyen, inançlara ve dinlere hakaret eden tüm eylemlerin kabahat sayılması için internasyonal çabalara gerekseme olduğu vurgulandı.

KATAR

Katar Dışişleri Bakanlığından meydana getirilen açıklamada, “Bu menfur vaka, dünyada 2 milyardan fazla Müslümanın duygularına yönelik tehlikeli bir kışkırtma ve provokasyondur.” ifadesine yer verildi.

Katar’ın inanç, ırk, dine dayalı her türlü nefret söylemini ve siyasal anlaşmazlıkların mukaddes değerlerle ilişkilendirilmesini reddettiği vurgulandı.

MISIR

Mısır Dışişleri Bakanlığının yayımladığı kınama açıklamasında da dinlere hakaret eden, nefret söylemini ve sertliği körükleyen bu tür eylemleri yaymanın tehlikelerine dikkat çekildi.

Hoşgörü ve sulh içinde beraber yaşama değerlerine haiz çıkılması, bu tür aşırılık yanlısı eylemlerle tüm dinlere ve mukaddes değerlere yönelik hakaretlerin önlenmesi çağrısında bulunulan açıklamada, bu tür eylemlerin, inanç özgürlüğü, ötekine saygı, insan hakları ve temel özgürlüklere ilişik değerlerle bağdaşmadığı açıklandı.

FİLİSTİN

Filistin Dışişleri Bakanlığından meydana getirilen açıklamada da söz mevzusu vakaya tepki yayınlandı.

Bakanlık açıklamasında, Stockholm’daki vaka “insan haklarına ve değişik dinlerin mensuplarının sulh içinde beraber yaşaması ilkesine yönelik açık bir hücum ve dünyadaki milyonlarca Müslümanın duygularını inciten ırkçı bir fiil” olarak değerlendirildi.

LÜBNAN

Lübnan Müftüsü Abdullatif Deryan da Müslümanlara karşı provokasyonu yansıtan bu saygısızca fiil mevzusunda uyardı.

Deryan, yapmış olduğu açıklamada, İslam dinine ve Kur’an-ı Kerim’e hakaret edenlerden hesap sorulması ve ihtiyaç duyulan cezanın verilmesi çağrısında bulunmuş oldu.

CEZAYİR

Cezayir Dışişleri Bakanlığından meydana getirilen yazılı açıklamada, “Cezayir, İsveç Krallığı kamu makamlarının temsilcilerinin gözleri önünde Malmö ve Linköping şehirlerinde Kur’an-ı Kerim nüshalarının İsveçli aşırılık yanlıları tarafınca yakılmasını şiddetle kınıyor.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, “bu menfur eylemin, Müslümanların duygularını kışkırttığına” vurgu yapılarak, kin ve nefret uyandırdığı kaydedildi.

Bu eylemin, insan haklarına aykırı olduğuna dikkat çekilen açıklamada, bu tür çirkin eylemlerin toplumlar içinde hoşgörü değerlerinin yayılması ve beraber yaşamaya dair pozitif yönde çabaları baltaladığı vurgulandı.

FAS

Fas Dışişleri Bakanlığından meydana getirilen açıklamada, “İsveç güvenlik güçlerinin gözü önünde gerçekleşen bu kabul edilemez eyleme, İsveç makamlarının izin vermesinin şaşkınlık verici olduğu” ifade edildi.

Açıklamada, İsveç makamlarından Kur’an-ı Kerim’e ve Müslümanların mukaddes sembollerine zarar verilmemesi için müdahale etmeleri istendi.

YEMEN

Yemen Dışişleri Bakanlığı da söz mevzusu eyleme tepki gösterdi.

Yemen resmi ajansı SABA’da piyasaya sürülen Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Stockholm’de aşırılık yanlısı birinin, Müslümanları açıkça tahrik ederek Kur’an-ı Kerim yakması kınandı.

Öte taraftan Mısır’daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), Filistin’deki İslami Cihad Hareketi, Lübnan’daki Hizbullah da söz mevzusu vakası kınayan açıklamalarda bulunmuş oldu.

Danimarkalı aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi lideri Rasmus Paludan, dün, Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakmış, kalabalık polis korumasında meydana gelen fiil esnasında Paludan’ın yanına kimsenin yaklaşmasına izin verilmemişti.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Bahreyn, Ürdün’ün yanı sıra İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Arap Birliği, “Sudan’ın Dostları”, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK), Hamas ve Yemen’deki Husiler vakaya ilişkin kınama açıklamaları yayımlamıştı.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom