Amasya kirazına coğrafi işaret

Amasya kirazına coğrafi işaret – Son Dakika Flaş Haberler

Amasya kirazına coğrafi işaret

Kiraz üretiminde 7. sırada bulunan Amasya’nın bu alanda iddialı bulunduğunu belirten Vali Mustafa Masatlı, “Amasya kirazı, kendine özgü aroması ve lezzetiyle, iç ve dış pazarlarda tercih edilen bir üründür” dedi.

Üreticilere 40 bin tane kiraz fidanı desteği sağladıkları geçen yıl ortalama 41 bin tonluk kiraz üretiminin yapıldığını hatırlatan Vali Masatlı, verimli geçen bu yıl da 45 bin ton civarında toplam ürün beklediklerini söylemiş oldu.

2020 senesinde 4 olan coğrafi işaretli ürün sayısının öncülük ettikleri emekler sonucu Amasya kirazıyla beraber 12’ye yükseldiğine işaret eden Masatlı, bu noktadan sonrasında üreticilere düşen görevin kaliteli kiraz üretimini çoğaltmak ve tarımsal üretime üst seviyede katkı sunmak bulunduğunu altını çizdi.

Amasya kirazının tescil belgesi, meyve diyarı olarak malum Ziyaret beldesinin Belediye Başkanı Mehmet Uyanık’a verildi. Programa, AK Parti Amasya Milletvekili Levent Karahocagil, Amasya Belediye Başkan Vekili Ahmet Çoban, YHKB Müdürü Mustafa Teşkilat, protokol üyeleri ve davetliler katıldı.

Yoruma kapalı.