Almanya’da ulaşım felç oldu: Yüzlerce uçuş iptal

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki memurlar dün gece “24 saatlik uyarı grevi” başlattı ve eyaletin iki ana havalimanında 325’ten fazla uçuş iptal edildi. Hizmet Sanayii Sendikası (Ver.di) yaptığı açıklamada, ilde havalimanları, kreşler, belediye hastaneleri, atık toplama merkezleri ve hafif raylı araçlar gibi toplu yaşamın birçok alanında.

SÖZLEŞME BAŞARISIZ OLDU

Açıklamada, bu grevlerle birlikte gün boyu çok sayıda protesto eyleminin planlandığı kaydedildi. Köln/Bonn ve Düsseldorf havalimanlarından yapılan basın açıklamasında, dün gece çalışanların başlattığı grev nedeniyle iki havalimanında 325’in üzerinde uçuşun iptal edildiği belirtildi. Açıklamada, Düsseldorf Havalimanı’nda 205, Köln/Bonn Havalimanı’nda 120’den fazla uçuşun iptal edildiği belirtildi.

İşverenler, federal ve yerel hükümet çalışanları için yüzde 5’lik bir ücret artışı ve bir seferde toplam 2.500 avro teklif etti, ancak sendikalar teklifi yetersiz bularak reddetti.

Sendikalar yüzde 10,5’lik bir ücret artışı veya ayda en az 500 avroluk bir ücret artışı istiyorlar. Ücret müzakerelerinin 27 Mart’ta devam etmesi bekleniyor.

Yoruma kapalı.