Almanya’da 30 yıldır dinmeyen acı: Solingen faciası

4 ırkçı saldırganın yaktığı evde iki kızı, iki kız kardeşi ve torununu kaybeden 59 yaşındaki Kamil Genç, yanan evin önünde yaptığı açıklamada, acısının ilk günkü kadar taze olduğunu söyledi.

O dönemde taksi şoförü olarak çalışan Genç, “O gece yaşananları hala dün gibi hatırlıyor, rüyalarımızda hep görüyoruz. Bu anma yıl dönümüyle sürekli ilgilendiğimiz için o günler canlanıyor. ve hepsi aklıma geliyor.”

Ertesi gün erkenden işe gitmek için eşinin kendisini uykusunda uyandırdığında yangını fark ettiğini söyleyen Genç, “İki kızım Hülya ve Saime, iki kız kardeşim Gürsün ve Hatice ile yeğenim Gülistan’ı kaybettik. O gece rahmetli kardeşlerimin seslerini, feryatlarını, feryatlarını unutamıyorum, Allah göstermesin, o gece onların feryatları hâlâ gözümüzün önünde.” ifadesini kullandı.


Hapisten erken çıktılar.

Olayın faillerinin gençlik kanunları ve verilen iyi hal indirimi ile erken tahliye edildiğini belirten Kamil Genç, “Gençlik kanunundan 10 yıl ceza aldılar, ihtiyar 15 yıl ceza aldı. Diğeri bildiğim kadarıyla iyi halden dolayı 7 yıla indirildi. 10 yıl sonra ayrıldılar. Tabi bu bize mağdur oluyor” dedi.

Son dönemde özellikle Batı ülkelerinde artan ırkçı saldırılara dikkat çeken Genç, aşırı sağcılar siyasette ve parlamentoda yer aldığı sürece bu tür ırkçı saldırıların engellenemeyeceğini, bu saldırılara karşı en iyi şekilde birlik ve beraberlik içinde direnebileceklerini söyledi.

Genç, “Bu olay bizim başımıza geldi, Allah kimsenin başına gelmesin. Şimdi biz ne kadar birlik ve beraberlik olursak o kadar iyi. Burada ne kadar kalabalık görürsek milletimizin arkamızda olduğu için o kadar mutlu oluyoruz” dedi.

Almanya Kuzey Ren-Vestfalya (KRV) Başbakanı’nın her yıl başarılı dernekleri ödüllendirmek için adına madalya bastığı annesi Mevlüde Genç’i kaybeden Kamil Genç, 30 Ekim 2022’de şunları söyledi: annemin adının burada bir okula verilmesini.” Sokaklara veya okullara verilmesini önerdik. Solingen belediyesi bu teklifi memnuniyetle karşıladı ve bunun gelecekte yapılabileceğini söyledi. Bunun tam zamanı belli değil” dedi.


Solingen felaketi

29 Mayıs 1993’te Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletine bağlı Solingen’de Genç ailesinin Untere Werner caddesindeki evi ateşe verildi: Gürsün İnce (28), Hatice Genç (19), Gülistan Öztürk (12), Hülya Saldırıya uğrayan (9) ve Saime Genç (5) hayatını kaybetti.

Tutuklanan failler Markus Gartmann, Felix Köhnen, Christian Reher ve Christian Buchholz hapis cezalarını çektikten sonra serbest bırakıldı. Kimlikleri gizli tutulan saldırganlar Almanya’da yaşamlarını sürdürüyor.

Yoruma kapalı.