Almanya, Çin’den gelen yolculara Kovid-19 testini gerekli görmüyor

Bakan Lauterbach, Berlin eyaleti Başbakanı Franziska Giffey, Charite Hastanesi üst yöneticileri Heyo Kroemer ve Martin Kreis ile Charite Hastanesinin çocuk kliniğini ziyaretinin peşinden izahat yapmış oldu.

Çin’den Almanya’ya hava yöntemiyle gelen yolculara Kovid-19 testi zorunluluğu getirilip getirilmemesine ilişkin değerlendirmede bulunan Lauterbach, bu mevzuda dün Avrupa Birliği (AB) Sıhhat Komiseri Stella Kyriakides ile görüştüğünü belirtti. Lauterbach, “Mevcut durumda, gördüğümüz varyantlar malum varyantlar olduğundan bu tür kontrol zorunlukları hemen hemen gerekli değil.” dedi.

Lauterbach, bugünlerde yeni varyantlardan meydana gelen bir tehdidin beklenmediğini ifade ederek “Sadece bu, değişebilir. Biz havalimanlarında varyantların izlenmesi için hazırlık yapıyoruz.” diye konuştu.

Bunun, riskli yeni varyantların ortaya çıkması halinde derhal harekete geçebilme mevzusunda mühim olacağını vurgulayan Lauterbach, bu mevzuda AB’nin eş güdümlü hareket etmesi icap ettiğini kaydetti.

Karl Lauterbach, İspanya ve İtalya’nın söz mevzusu kontrol zorunluluğunu getirdiğini anımsatarak bugün Fransız mevkidaşıyla bu mevzuda görüşeceğini söylemiş oldu.

Charite Hastanesinin çocuk kliniğine ilişkin de değerlendirme icra eden Lauterbach, bu klinikte oldukça ağır hastaların tedavilerinin de yapıldığını sadece bazı sorunların da bulunduğunu aktardı.

Altyapı ve finansal sorunlarının yanı sıra personel sıkıntısının da yaşandığına işaret eden Lauterbach, aslına bakarsanız azca olan yatakların personel eksikliğinden dolayı yüzde 20 ila 30’unun kullanılamadığını belirtti.

Lauterbach, ülkede kafi sıhhat mensubu olmadığını, yüksek ücretler ödenmediği için nitelikli sıhhat mensubunun Berlin’e gelmediğini kaydetti.

Sıhhat Bakanı Lauterbach, ülkede merkezi bir çocuk kliniğine gereksinim duyulduğunu da vurgulayarak “Almanya, çocuklar için kendi kliniği olmayan birkaç sanayileşmiş ülkeden biridir. Bu, kabul edilmez bir durum.” değerlendirmesini yapmış oldu.

Lauterbach, Almanya’da Kovid-19 tedbirlerinin kaldırılmasına ilişkin münakaşaya da değinerek hastanelerin hala dolu olduğuna, günde 100-150 kişinin öldüğüne ve tehlikenin geçmediğine dikkati çekti.

Bundan dolayı Kovid-19 önlemlerinde kısa süreli değişiklerin öngörülmediğini ifade eden Lauterbach, mevcut Enfeksiyon Koruma Yasası’nın 7 Nisan’a kadar geçerli bulunduğunu kaydetti.

Charite Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Kroemer de son haftalarda hastanede zorlukların yaşandığına işaret ederek çocuklarda görülen RSV solunum yolu virüsü ve öteki enfeksiyonların artmasına paralel olarak oldukça sayıda sıhhat personelin de hastalanmasıyla hastanelerde sıkıntının ortaya çıktığını söyledi.

Berlin eyaleti Başbakanı Giffey de kentte bir çocuk kliniğine gereksinim duyulduğunu belirterek çocuklar için 13 yoğun bakım yatağı bulunduğunu, bunun iki katına çıkarılması icap ettiğini altını çizdi.

Giffey, Berlin’e yeni bir çocuk kliniği inşa etmeyi düşündüklerini kaydetti.

Yoruma kapalı.