Almanya Başbakanı Scholz’tan Putin’e mesaj: Bunlar umurumda değil

Rusya’da bir iktidar değişikliği durumunda izleyeceği yol sorulduğunda Scholz, “Böyle spekülatif şeyler beni ilgilendirmiyor. Eninde sonunda Moskova ve Kiev’deki yetkililer anlaşmak zorunda kalacak” dedi.

Amacının Ukrayna’ya aktif destek vererek NATO ile Rusya arasında doğrudan bir çatışmanın önüne geçmek olduğunu vurgulayan Scholz, “Asla tek başımıza hareket etmemeliyiz, dostlarımız ve müttefiklerimizle yakın koordinasyon içinde hareket etmeliyiz.”

Savaşın müzakereler yoluyla bitirilip bitirilemeyeceği sorulduğunda Scholz, Putin’in savaşın “bir tür soğuk barış” yaparak bitirilemeyeceğini anlaması gerektiğini söyledi. Scholz, “Adil bir barıştan bahsediyoruz ve bunun ön koşulu Rus birliklerinin geri çekilmesidir” dedi.

İki lider 2 Aralık’ta son bir telefon görüşmesi yaptı. Bir saat süren görüşmede Scholz, Putin’den Rus askerlerini Ukrayna’dan çekmesini isterken, Putin, Berlin yönetiminin Ukrayna’daki krize ilişkin tutumunu yeniden gözden geçirmesi gerektiğini söyledi. İki lider 13 Eylül’de de bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Yoruma kapalı.