Almanya Başbakanı Scholz: Putin ne beni ne de Almanya’yı tehdit etti

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşmeler sırasında kendisini ve Almanya’yı tehdit etmediğini söyledi. Bild am Sonntag gazetesine verdiği röportajda Scholz, Ukrayna’nın kendini savunabilmesi için ana muharebe tanklarını müttefiklere tedarik ettiğini söyledi. Ukrayna’ya yaptıkları her silah sevkiyatını başta ABD olmak üzere müttefikleri ile yakın koordinasyon içinde dikkatle değerlendirdiklerini vurgulayan Scholz, “Birlikte hareket etmek savaşın tırmanmasını engelliyor” dedi. dedi.

SORUYU CEVAPLAYIN

Başbakan Scholz: “Putin, Alman tanklarının Rusya’yı yeniden tehdit ettiğini söylüyor. Leopard 2 tanklarının (Ukrayna’ya) verilmesi Almanya için tehlikeyi artırır mı?” Putin’in bu sözleri, Ukrayna’ya yönelik saldırısını haklı çıkarmak için kullandığı anlaşılmaz tarihsel karşılaştırmalardan biridir. cevabı verdi.

“acımasız bir savaş”

Bu savaşın hiçbir şekilde meşrulaştırılamayacağını vurgulayan Scholz, “Rusya, Ukrayna’ya karşı acımasız bir savaş yürütüyor” dedi. dedi. Eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın bana Putin’in kendisini telefonda tehdit ettiğini söylediğini hatırlatan Scholz, “Putin size de böyle bir şey söyledi mi?” “Hayır, Putin beni veya Almanya’yı tehdit etmedi. Telefon görüşmelerimizde Ukrayna’daki savaşa bakış açılarımızın çok farklı olduğu çok net bir şekilde ortaya çıkıyor. Putin’e savaşın tek sorumlusunun Rusya olduğunu açıkça belirtiyorum.” şeklinde cevaplanmıştır. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy ile Batı kaynaklı silahların sadece Ukrayna topraklarında kullanılacağı ve Rusya’nın kendi topraklarında saldırıya uğramayacağına dair bir anlaşma olup olmadığı sorusuna Scholz, “Bu konuda fikir birliği var. ” ifadesini kullandı.

EK İŞ İHTİYACI

Scholz, Ukrayna’nın 2024’te Avrupa Birliği’ne (AB) üye olma ihtimaline ilişkin de şunları söyledi: “AB’ye üye olmak için her aday ülkenin gerekli kriterleri sağlaması gerekiyor. Burada hukukun üstünlüğü, demokrasi, saygı çünkü insan hakları ve yolsuzlukla mücadele önemli konulardır.Almanya’da vasıflı işgücü eksikliğine değinen Scholz, 2030 yılına kadar Alman işgücü piyasasında 6 milyon daha fazla işgücüne ihtiyaç duyulacağını söyledi.

Başbakan Scholz, bu yönde tedbirler alınması gerektiğini ve çalışan anne baba sayısının artması için anne babalar için cazip koşulların yaratılması gerektiğini, okuldan mesleki eğitime geçişte ve okulunu kaybedenlere daha fazla destek verilmesi gerektiğini söyledi. 50 yaşındaki işler kalifiye olmalıdır. Ancak bunların yeterli olmayacağını vurgulayan Scholz, Avrupa dışı ülkelerden vasıflı işgücüne ihtiyaç olduğunu söyledi. Scholz, bu yıl için modern bir göç yasası çıkaracaklarını kaydetti.

Yoruma kapalı.