Alman havalimanlarındaki uyarı grevi yaklaşık 300 bin yolcuyu etkiledi

Birleşik Hizmet Endüstrisi Sendikasına (Ver.di) bağlı memur, yer hizmetleri ve güvenlik görevlileri ile anlaşma yapılmaması nedeniyle Münih, Stuttgart, Hamburg, Dortmund, Hannover ve Bremen havalimanları ile ülkenin en büyük ve en işlek havalimanı ve Maaşlarına zam yapmak isteyen işverenler, Frankfurt Havalimanı’nda çalışmalarını bir gün süreyle askıya aldı. Sendika üyelerinin grevi nedeniyle Almanya’nın belli başlı havalimanlarında yaklaşık 2 bin 340 uçuş iptal edildi. Uçuş iptallerinden yaklaşık 300.000 yolcu etkilendi.

İPTAL EDİLDİ

Yolcular bazı havalimanlarında uzun süre beklemek zorunda kalırken, ülkenin en büyük havalimanlarından biri olan Frankfurt ve Münih havalimanlarında bugün Alman havayolu şirketi Lufthansa’nın tüm uçuşları iptal edildi. Almanya’ya uçuş yapan 100’ün üzerinde yerli ve yabancı havayolu şirketini temsil eden BARIG tarafından yapılan açıklamada, uyarı grevinin aşırı ve orantısız olduğu, uyarı grevlerinin on binlerce yolcu ve yüzlerce yolcunun hareketliliği üzerinde büyük etkisi olduğu belirtildi. tek bir günde tonlarca kargo. .

Bildiride, “Bu tür çatışmaların, özellikle ekonomik belirsizliğin arttığı bu dönemde, gezginler ve birçok işletme için ciddi sonuçları olacak şekilde, ülkenin önemli altyapısının çoğunu defalarca sakatlaması kabul edilemez.” ifadesi yer aldı. Havalimanı yetkilileri, yolculardan havalimanlarına gitmeden önce uçuşlarının durumunu kontrol etmelerini istedi.

TALEPLER REDDEDİLMİŞTİR

Ver.di, Almanya’daki alışılmadık derecede yüksek enflasyonun etkilerine karşı koymak için kamu sektörü çalışanları, havalimanı yer personeli ve havacılık güvenlik personeli için müzakereler yürütüyor ve havalimanı çalışanları için %10,5’lik bir ücret artışı veya en az 500 avro talep ediyor.

İşverenler şimdiye kadar bu talepleri reddetti. Bu arada, 2022’de Almanya’da ortalama enflasyon, 1951’den bu yana en yüksek seviye olan %7,9 oldu.

Yoruma kapalı.