Alex Jones: Okul katliamına sahte diyen sağcı komplo teorisyenine 49 milyon dolar ceza

Kaynak, Getty Images

6 Ağustos 2022, 11:34 +03

Güncelleme 24 dakika ilkin

ABD’li komplo teorisyeni Alex Jones, yanlış bir halde 2012’deki Sandy Hook okul katliamının sahte bulunduğunu öne sürmesi sebebiyle ortalama 50 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

Teksas eyaletinde görülen davada, radyo programcısı Jones’ın 45,2 milyon dolar para cezası, 4,1 milyon dolar da tazminat ödemesine karar verildi.

İki hafta devam eden karalama davasını, saldırıda ölen evlatların anne ve babaları açtı.

Connecticut eyaletindeki Sandy Hook’ta yaşanmış olan okul katliamında 20 çocuk ve altı erişkin öldürülmüştü.

Davayı, ilkokuldaki katliamda ölen altı yaşındaki Jesse Lewis’in boşanmış anne ve babası Scarlett Lewis ve Neil Heslin açtı.

150 milyon dolar isteyen müştekiler, Infowars’un kurucusu Jones’un dezerformasyonu yüzünden tacize maruz kalıp, duygusal travma yaşadıklarını söylüyordu.

Tazminatla Jones’un karalaması sebebiyle ailenin, bir Jones destekçisinin saldırısından korkup, tuttukları hususi güvenlik görevlilerinin harcaması benzer biçimde giderler karşılanacak.

Cezai tazminat cezasının ise Jones’un bu suçu yine işlemesini önlemek için bir caydırıcı olarak verildiği kaydedildi.

Duruşmada söz alan ebeveynlerin bir avukatı “Sizden oldukca oldukca kolay bir bildiri yollamanızı istiyoruz ve bu da ‘Alex Jones’un durdurun’. Dezenformasyonun ve yalanların paraya çevrilmesine engel olun” dedi.

Jesse Williams

Kaynak, Reuters

Ailelerin tuttuğu bir ekonomist de Jones’un Infowars markası ve şirketi Free Speech Sytems’ın değerinin 270 milyon doları bulabileceğini söylemiş oldu.

Şirket kayıtlarının da, hukuki sorunları artınca, Jones’un şirketinden kendi hesabına 62 miyon dolar aktardığı öne sürüldü.

Şirket, davanın başlangıcında batkı koruma başvurusu yapmıştı.

Davada, Jones’un şirketinin rejim ürünleri, tabanca takıları ve hayatta kalma malzemeleri satışından bir günde 800 bin dolar kazanılmış olduğu açıklandı.

Avukatlar ek olarak, Jones’un kanıtları saklamaya çalıştığını ve Sandy Hook katliamıyla ilgili herhangi bir bildiri yollamadığını ileri sürerek mahkemeyi aldatmaya çalıştığını savundular.

Müştekilerin bir başka avukatı da Jones’un bir avukatının, radyo programcısının iki yıl süresince gönderilmiş olduğu telefon mesajlarını yanlışlıkla kendilerine gönderdiğini kaydetti.

Bu, Sandy Hook katliamında ölenlerin yakınlarının Jones’a karşı açmış olduğu üç davadan ilki.

Jones daha ilkin de mahkemeye belge ve ifade sunmadığı için bir takım karalama davasını kaybetmişti.

Sadece ilk kez bu davayla para cezasına çarptırıldı.

Jones, Sany Hook katliamıyla ilgili iddialarını geri çekmesine rağmen, programlarında kendisine karşı oluşturulan davanın hileli bulunduğunu ileri sürdü.

Amerikan muhafazakâr çevrelerinde popüler bir isim olan Jones, birçok kez Sandy Hook katliamının, Amerikalıları tabanca bulundurma hakkından yoksun bırakmak için düzenlenen bir sahtekarlık bulunduğunu öne sürmüş ve kurbanların anne ve babalarının “kriz oyuncuları” diye tanımlamıştı.

Yoruma kapalı.