Afganistan’ın başkenti Kabil’de bir camiye saldırı düzenlendi

Kabil

Kaynak, Getty Images

56 dakika ilkin

Kabil’deki Sıddıki Camii’ne akşam namazı esnasında bombalı saldırı düzenlendi. Patlama esnasında oldukca sayıda kişinin yakarma etmiş olduğu caminin imamı da yaşamını yitirdi. Hemen hemen ölü ve yaralı sayısına dair data yok sadece oldukca sayıda ölü olmasından kaygı ediliyor.

Mahalli basına bakılırsa Taliban’ın Kabil polis sözcüsü Halid Zadran, şehrin kuzeybatısında büyük bir patlama bulunduğunu; güvenlik güçlerinin bölgeye ulaştığını duyurdu.

Reuters’a konuşan bir Taliban yetkilisi, minimum 35 kişinin yaralandığını ve bu kişiler içinde yaşamını kaybedenlerin de olabileceğini söylemiş oldu.

Saldırının düzenlenmiş olduğu Khair Khana bölgesindeki Kabil Acil Hastanesi de ilk aşamada 27 yaralının hastaneye tedavi için getirildiğini duyurdu. Yaralılar içinde biri 7 yaşlarında olmak suretiyle beş çocuk da var. 

Patlamanın etkisiyle çevre binaların da camları kırıldı. 

Saldırıyı hemen hemen üstüne alan hiçbir grup olmadı. Sadece bu saldırı, Taliban’ı destekleyen bir din adamının Kabil’de canlı bombayla hedef alınıp öldürülmüş olduğu saldırıdan bir hafta sonrasında gerçekleşiyor. Geçen hafta meydana getirilen saldırıyı IŞİD üstlenmişti.

Yoruma kapalı.